Kežmarčania sa výrazne zlepšili a až do posledného kola sa bili o play-off

„Rytierom“ sa v sobotu skončila sezóna.

Kežmarok – Gelnica. (Snímka: mik)

Hokejová 2. liga má pred sebou finálové boje v západnej i východnej skupine. V základnej časti súperilo deväť tímov v Á-čku (západ) a ďalších deväť v B-čku o štyri postupové miesta do play-off z každej skupiny. Na rozdiel od premiérového minulého ročníka, v ktorom sa kežmarský seniorský hokej oživil, dosahovali žlto-modrí omnoho lepšie výsledky. Zo 16 zápasov vyhrali deväť, obsadili piatu priečku a na štvrtý Bardejov im chýbali len štyri body.

Kežmarok – Gelnica. (Snímka: mik)

Na druhej strane stál Škovira i Jabrocký

Podtatranci tak hrali o umiestnenie v rámci skupiny B s Gelnicou, ktorú trénuje známe popradské meno Miroslav Škovira a jej dres oblieka aj Jaroslav Jabrocký. V prvom stretnutí série na tri víťazstvá jej však doma podľahli, no na druhý deň stav vyrovnali. V Gelnici sa dostali do vedenia 2:1, ale v štvrtom zápase domácim podľahli v predĺžení. Rozuzlenie tak priniesol až posledný možný súboj v sobotu v Kežmarku. V úvodnej dvadsaťminútovke využil presilovku Ukrajinec Zavalniuk, a keď sa v prostrednom dejstve presadili Garay s Danielom Krempaským, domáci viedli 3:0. Záverečná tretina bola síce plná vylúčení, ale góly padali v rovnovážnom počte. Najskôr podčiarkol triumf Kežmarčanov Wesselényi a za Gelnicu ešte na konečných 4:1 skorigoval Laškody. „Bol to jeden z najlepších zápasov v sezóne. Súpera sme dobrým korčuľovaním dostávali pod tlak a predčili ho v premieňaní šancí. Od stavu 2:0 nám už fyzicky nestíhal. Čakal som, že to bude dlhá séria, pretože nám niektorí hráči odišli a Gelnica je veľmi kvalitným súperom. Všetkých päť stretnutí bolo aj pre oko diváka veľmi kvalitných,“ povedal tréner MHK Kežmarok Milan Jankura st.

MHK Kežmarok po poslednom zápase sezóny 2019/2020. (Snímka: mik)

Mali aj neprajníkov

Keďže „rytieri“ skončili na východe piati a Gelnica až ôsma, logicky by mala nasledovať ešte séria proti Trebišovu o konečnú 5. priečku. Sezóna sa však napriek tomu už pre Kežmarok a spol. skončila. „Súťaž bola zvláštne nastavená, no vzhľadom na problémy, ktoré nás sprevádzali vôbec s odštartovaním sezóny, ju hodnotím ako úspešnú. Mnohým ľuďom to síce nevonia, lebo by boli najradšej, keby sme súťaž nedohrali. Poza chrbát to totiž deklarovali aj tzv. fanúšikovia športu v meste. Do posledného kola sme sa však bili o play-off a chýbalo nám k tomu veľmi málo. Mužstvo sme skladali za pochodu a chalanom patrí veľká vďaka. Vytvorila sa z nich jedna partia a na ľad vychádzalo mužstvo, ktoré drelo a bojovalo. Neriešili sa zákulisné veci, ale podstata – hra na ľade,“ hodnotil uplynulý ročník manažér A-tímu MHK Kežmarok Peter Hoffman a doplnil ho tréner Jankura: „Piate miesto je vynikajúce aj vzhľadom na to, v akých podmienkach sme začínali a v akých končíme. Navyše sme ako-tak prilákali aj kežmarského diváka. Chlapci si na hokej zvykli, pretože pred minulým ročníkom nehrali aj šesť či sedem sezón. Nepoznali sme súperov, nevedeli sme, kto, čo, ako hrá, no teraz to už vieme. Pomaličky sme to tu začali budovať a postupne dopĺňať relatívne kvalitnými hráčmi. Celkovo sa tu točilo okolo 25 chlapcov. Jasné, že sa ukázali aj nejakí jednotlivci, ale vyzdvihol by som všetkých, pretože hokej je kolektívny šport.“

Tréner MHK Kežmarok Milan Jankura st. (Snímka: mik)

Cieľom bude play-off

MHK Kežmarok chce pokračovať v zlepšujúcom sa trende a v tretej sezóne od obnovenia by opäť rád posunul vpred. „Pokiaľ budeme mať vytvorené primerané podmienky a základnú podporu, tak zámerom v budúcej sezóne bude posunúť sa na najvyššie priečky. Jadro tímu určite ostane, ale chcem ísť kvalitou ďalej, takže niečo sa aj obmení. Najzákladnejším cieľom bude play-off. Postup by som však ešte neriešil, pretože by to znamenalo prechod z amatérskeho do profesionálneho hokeja. V takom prípade by to chcelo úplne iné nastavenie i rozpočet,“ uzavrel Peter Hoffman.

Michal KLEIN