Kraj sa s hokejovým zväzom dohodol na spolupráci

Pod Tatrami vznikne hokejová akadémia.

Prezident SZĽH Miroslav Šatan a predseda PSK Milan Majerský pri podpise Memoranda o spolupráci. Snímka: rov

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan podpísali v sobotu Memorandum o spolupráci. „Na to, aby sa mládež hýbala, je základným predpokladom vytvorenie podmienok. Podmienkou pre ľadový hokej je klzisko či hokejová hala. Samosprávny kraj v spolupráci s mestami už pred dvoma rokmi i vlani financoval výstavbu a v tomto trende chceme pokračovať aj naďalej. Týmto memorandom dávame jasne najavo, že nám záleží na zdravom rozvoji mladej generácie,“ povedal po podpise memoranda Milan Majerský.

Memorandum je signál na spoluprácu

Memorandum podpísali v priestoroch Strednej športovej školy v Poprade, ktorá by mala byť v budúcnosti základom pre hokejovú akadémiu, aké hokejový zväz plánuje zriadiť v každom samosprávnom kraji. „Je to signál do ďalšej spolupráce, či už v rámci hokejovej akadémie alebo ďalších iných projektov,“ doplnil Majerský. Slová Milana Majerského potvrdil aj prezident SZĽH Miroslav Šatan, podľa ktorého jedným z „efektov spolupráce by mala byť aj hokejová akadémia v Poprade.“ Zväz má momentálne rozbehnutý pilotný projekt hokejovej akadémie v Trenčíne. „Presné pravidlá fungovania sa momentálne nastavujú v Trenčíne. Veríme, že tam sa systém vycibrí a následne budeme vedieť systém akadémie preniesť aj do iných krajov,“ doplnil Miroslav Šatan.

Zimný štadión v Poprade. Ilustračná snímka: mik

Akadémie podporí aj vláda

Prezident SZĽH potvrdil, že zámerom zväzu je vybudovanie ôsmich hokejových akadémií, po jednej v každom kraji. Projekt hokejových akadémií podporila aj vláda. V Trenčíne to bolo sumou tri milióny eur na infraštruktúru pre hokejovú akadémiu. Na podobné projekty v ďalších regiónoch by mala vláda prispieť až do sumy dvoch miliónov eur. „Vláda je ochotná to spolufinancovať,“ uviedol Šatan. Presný časový harmonogram vzniku hokejovej akadémie v Poprade zatiaľ nie je známy. Memorandum však nie je len o hokejovej akadémii, ale o spolupráci aj na ďalších rozvojových programoch SZĽH.

Rastislav OVŠONKA