Krátke správy z regiónu – 6. týždeň

Poblúdili cestou z Kriváňa

V sobotu popoludní požiadali o pomoc Horskú záchrannú službu dvaja Litovci, ktorí počas zostupu z Kriváňa zišli z v tomto období uzavretého chodníka a nevedeli pokračovať, pretože sa dostali do ťažko schodného terénu. Záchranári zablúdencov našli podľa GPS súradníc a lokalizovali ich pri Belianskom potoku. Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby vyložila záchranárov na mieste a tí odprevadili Litovcov na turistický chodník a spolu zostúpili na Tri Studničky, kde mali turisti zaparkované auto.

Kriváň. Snímka: archív PN

Popradskí policajti bilancovali

Občania sa v minulom roku obrátili na tiesňovú linku mestskej polície 6 733-krát. Riešili 3 454 priestupkov, pri spáchaní trestného činu zadržali 12 páchateľov, ktorých odovzdali orgánom činným v trestnom konaní. Vypátrali osobné auto, po ktorom vyhlásil pátranie Interpol, pretože bolo ukradnuté v Nemecku a obmedzili slobodu štyrom osobám, po ktorých bolo vyhlásené pátranie. V minulom roku bolo mesto rozdelené na päť okrskov s vlastnými okrskármi, ktorí majú zjednodušiť plnenie úloh.

Pozor na turistike v Tatrách

Štátne lesy Tatranského národného parku ako správca značených turistických chodníkov na území TANAP-u upozornili minulý štvrtok turistov, že v úseku Hrebienok – Sliezsky dom je Tatranská magistrála nepriechodná. Turistický chodník totiž krížia popadané stromy. Podľa posledných informácií sa situáciu zatiaľ nepodarilo vyriešiť. Štátne lesy TANAP-u odporúčajú namiesto uvedenej trasy využiť žlto značený turistický chodník spájajúci Velickú poľanu so Starým Smokovcom.

Stretli sa kvôli parkovaniu na sídlisku

Primátor Popradu Anton Danko minulý štvrtok riešil s obyvateľmi sídliska Juh III výstavbu jednopodlažnej parkovacej plochy. Vytypované sú dve lokality na sídlisku Juh III a podľa vedenia mesta je len na obyvateľoch, ako sa rozhodnú. Ešte minulý utorok diskutoval primátor s obyvateľmi dotknutých bytových domov v lokalite za nákupným centrom na ul. Mládeže a predstavil spolu s úradníkmi projekt viacpodlažného parkoviska. Diskutovalo sa aj o rezidenčnom parkovaní, mesto v súčasnosti mapuje parkovacie miesta.

Áut je na našich cestách čoraz viac. Ilustračná snímka: red

Preniesli ostatky Chmeľa

V utorok 28. januára sa v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda konala slávnostná svätá omša pri príležitosti výročia prenesenia telesných ostatkov rehoľníka Alojza Máriu Chmeľa. V súčasnosti prebieha kauza jeho blahorečenia. Alojz Mária Chmeľ sa narodil 17. októbra 1913 v Spišskej Starej Vsi. V roku 1934 vstúpil do rehole bosých augustiniánov. Dôsledne zachovával regulu a vynikal v znášaní utrpenia a bolestí v ťažkej chorobe, ktorej 16. augusta 1939 podľahol.

Deti si budú môcť zamuzicírovať

Základná umelecké škola Antona Cígera v Kežmarku pozýva deti so zdravotným znevýhodnením na Jarné muzicírovanie v hudobnej dielni. Dvere majú otvorené aj rodičia alebo blízke osoby. Každú stredu od 15.20 do 16.30 h na prízemí budovy na Hviezdoslavovej ulici č. 12 sú vítané deti, ktorým neprekáža, že budú ufúľané od hudby. Hudobná dielňa je riadny predmet hudobného odboru školy. Účasť je nezáväzná a bezplatná, ak sa bude deťom v kolektíve páčiť, môžu sa od nového školského roka stať riadnymi žiakmi ZUŠ.

Samospráva vylepší splav rieky Poprad

V polovici januára obdržalo mesto Stará Ľubovňa rozhodnutie výboru pre mikroprojekty programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko o schválení projektu Splav bez hraníc. Ten má prostredníctvom vybudovania potrebnej infraštruktúry prispieť k skvalitneniu splavovania rieky Poprad a zlepšiť povedomie o tejto športovej aktivite. V rámci projektu vybudujú aj projekt lodenice, kde si budete môcť zapožičať viac než 20 plavidiel. Celkové náklady projektu sú 131-tisíc eur, výška príspevku je 94-tisíc eur.

Stará Ľubovňa. Ilustračná snímka: rov

Vo vlakoch pribudnú asistenti

Železničná spoločnosť Slovenskej republiky plánuje v dohľadnej dobe spustiť nový projekt dopravných asistentov s názvom DOPAS. Podľa železníc je hlavným cieľom rozvíjať vzťahy medzi zamestnancami a cestujúcimi, ale najmä neutralizovať možné konfliktné situácie ešte pred ich vznikom a to tak, že budú aktívne participovať všetky zúčastnené strany. Železnice Slovenskej republiky spolupracujú na projekte s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu.

Hodnotili návštevnosť múzeí

PSK zverejnil, koľko ľudí pritiahli hrady, múzea či galérie v jeho pôsobnosti. Prvenstvo patrí Ľubovnianskemu múzeu, ako sme vás informovali pred týždňom, zavítalo tu 214-tisíc návštevníkov. Nasleduje Múzeum v Kežmarku, Krajské múzeum v Prešove, Šarišské múzeum v Bardejove, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Vihorlatské múzeum a rebríček uzatvára Podtatranské múzeum v Poprade s 10 600 návštevníkmi. Skokanom bola Tatranská galéria, návštevnosť tu narástla z 18 na 35-tisíc.

Podtatranské múzeum v Poprade. Snímka: rov

Viac sa narodilo aj odsťahovalo

Počet obyvateľov Kežmarku klesol. Koncom roka 2018 evidovalo mesto 15 805 občanov, koncom roka 2019 ich bolo 15 755. Minulý rok sa narodilo 159 Kežmarčanov, z toho 75 dievčat a 84 chlapcov, zomrelo 137 ľudí. Prisťahovalo sa tu 191 občanov, odsťahovalo až 266. Najviac obyvateľov malo toto podtatranské mesto v roku 2000, keď tu žilo 17 420 ľudí, z toho 8 399 mužov a 9 021 žien. Od miléniového roka počet obyvateľov Kežmarku každoročne klesá.