Krátke správy z regiónu – 7. týždeň

Prepočet rozuzlil obchádzky

Obchádzkové trasy pre poškodený most v Kežmarku v piatok opäť zmenili. Rozhodnutie o úprave trás pre dopravnú obsluhu územia prišlo po novom prepočte zaťažiteľnosti mosta. Dopravné značenie usmerňuje dopravu do stredu mosta, nákladná doprava bude môcť po moste prechádzať v spolupráci s dopravnou políciou, ktoré bude dopravu regulovať. Svoj cieľ dosiahli aj Tatranci, ktorí žiadali úplné zrušenie obchádzky cez mesto Vysoké Tatry. Tranzit bude aj naďalej odkláňaný cez Prešov a Starú Ľubovňu.

Most cez rieku Poprad na ceste I/66 v Kežmarku je v zlom stave. Snímka: rov

V Lomnickom sedle sa už lyžuje

Výdatné sneženie uplynulý týždeň potešilo lyžiarov, od soboty si môžu zalyžovať aj v Lomnickom sedle. Na 1 240 metrov dlhej zjazdovke je sto až dvesto centimetrov snehu, sedlo je odkázané výlučne na prírodný sneh a v priemernom sklone zjazdovky 46,91 percent sa musí ratrak vždy ukotviť na kotviaci bod. Podľa prevázdzkovateľa sú všetky zjazdovky v stredisku vysnežené a otvorené v plnom profile. Zo sedla v nadmorskej výške 2 190 metrov nad morom čaká na lyžiarov do Tatranskej Lomnice trať dlhá 5,5 kilometra.

Od soboty si už nároční lyžiari môžu vyskúšať aj zjazd v Lomnickom sedle. Snímka: www.regiontatry.sk

Stretnú sa krajskí poslanci

V pondelok o 10.00 h (počas našej uzávierky) rokovali poslanci Prešovského samosprávneho kraja, ktorí sa na úvod zastupiteľstva mali zaoberať voľbou hlavného kontrolóra. Na programe mali aj úpravu rozpočtu pre rok 2020 či schválenie predloženia žiadosti o projekt na zlepšenie stredného odborného školstva. Riešilo sa aj predfinancovanie a spolufinancovanie mikroprojektu Múzea Kežmarok a schválenie financií na rekonštrukciu severovýchodnej hradby a tretieho nádvoria Hradu Ľubovňa.

Aj v Starej Ľubovni sa zíde zastupiteľstvo

Na tento utorok, 11. februára, zvolal primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré sa stretne o 15.30 h vo veľkej zasadačke mestského úradu. Okrem bežných bodov, ktoré sprevádzajú každé rokovanie, je na pláne už len projekt zameraný na materiálno-technické vybavenie Komunitného centra Podsadek v Starej Ľubovni, predkladateľom je primátor mesta. Poslanci rozhodnú o schválení spolufinancovania projektu.

Zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni. Ilustračná snímka: rov

Záchranári pomáhali pod Rysmi

Vo štvrtok popoludní nahlásil český turista na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby 18 300 úraz kamaráta, ktorý si pri zostupe pod Rysmi v oblasti Wachterky zranil nohu, keď zle dostúpil a nevedel ďalej samostatne pokračovať. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť Vrtuľníkovú záchrannú zdavotnú službu z Popradu. Na mieste vysadili záchranára Horskej záchrannej služby, ktorý turistovi nohu zafixoval. Vrtuľník následne transportoval pacienta do nemocnice v Poprade.