Krátke správy z regiónu – 8. týždeň

V Spišskej Belej budú riešiť aj pozemky

Tento štvrtok o 16.00 h sa zídu poslanci Spišskej Belej v zasadačke mestského úradu. Na programe budú mať schválenie dotácií z rozpočtu mesta na rok 2020 pre neziskové organizácie. Jedným z bodov je aj participatívny rozpočet, vďaka ktorému môžu občania zlepšovať samosprávu. Poslanci sa budú zaoberať aj individuálnou bytovou výstavbou v Strážkach, návrhom schémy dopravy a napojenia na parkovisko Slovenskej národnej galérie. Schvaľovať budú aj ďalší nájom parkoviska pod Belianskou jaskyňou.

Spišská Belá. Snímka: rov

Štvrtok patrí rokovaniam poslancov

Vo štvrtok budú zasadať aj na mestských úradoch v Spišskej Starej Vsi a v Levoči. Na Zamagurí sa od 16.30 h budú venovať aj majetkoprávnemu vysporiadaniu pozemkov na výstavbu cyklochodníka do Matiašoviec. V Levoči sa poslanci dozvedia o výsledkoch kontroly ohľadom záchrany a obnovy národných kultúrnych pamiatok. Rokovať sa bude aj o dotáciách na rok 2020, ďalším bodom programu je rokovanie o dodatku zmluvy k zakladateľskej listine Sociálneho podniku mesta Levoča. Zasadnutie sa začne o 10.00 h.

V Batizovciach našli marihuanu

Podľa informácií TV JOJ našli pri čistiarni odpadových vôd v Batizovciach červenú igelitovú tašku. Na obci dostali signál, že došlo k narušeniu, preto išli skontrolovať situáciu a podozrivý predmet nahlásili na polícii. Popradskí kriminalisti v teréne zistili, že v taške sa nachádza väčšie množstvo marihuany, z ktorého sa dá vyrobiť 500 jednorazových dávok. Policajti zadržali dve osoby, po ďalšej vyhlásili pátranie, prehľadali osobné vozidlo a vykonali aj ďalšie úkony spojené s vyšetrovaním.

Začali s opravou oddelenia

V Nemocnici Krompachy odštartovali minulý týždeň modernizáciu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na rekonštrukciu nemocnica získala 3,71 milióna eur, na financovaní sa bude podieľať desiatimi percentami z vlastných zdrojov. Projekt by mal byť ukončený o rok a pol. Kapacita oddelenia sa rozšíri na 34 lôžok, pribudnú izby vyššieho štandardu, nové pôrodné i operačné sály a vymenia aj CT a RTG prístroj. Nemocnica Krompachy je členom skupiny AGEL.

Pozývajú na stretnutie s občanmi

Tento štvrtok, 20. februára, sa obyvatelia Veľkej Lomnice môžu dozvedieť viac o plánovaných aktivitách v obci na rok 2020, ako aj o tom, čo sa udialo v samospráve v rámci rozvoja v roku minulom. Na stretnutie pozýva starosta obce a poslanci obecného zastupiteľstva. Program sa začne o 17.00 h v Hoteli Agro vo Veľkej Lomnici. Na programe je aj diskusia, v ktorej dostanú priestor otázky občanov.

Ilustračná snímka: rov

EĽRO venujú všetkým remeslám

Organizačný výbor festivalu Európske ľudové remeslo zverejnil informácie o jubilejnom 30. ročníku. Tentoraz nebude patriť jednému konktrétnemu remeslu, ale všetkým remeselníkom. V Kežmarku pripravujú aj novinky. Areál sa na ulici Dr. Alexandra rozšíri až ku hotelu Club, na Kostolnom námestí si budete môcť pozrieť historický trh, na ktorom sa bude dať platiť len Kežmarským dukátom. Nové EĽRO nezabudne ani na regióny Slovenska, tento rok to budú Kysuce. EĽRO vás v Kežmarku privíta 10. až 12. júla.

V Levoči plánujú stavať nové domy

Dopyt po stavebných pozemkoch je vysoký, no tak ako Poprad či Kežmarok, ani Levoča nemala vhodnú lokalitu na výstavbu rodinných domov. Mesto preto kúpilo pozemok v oblasti nad sídliskom Západ – Krupný jarok a infraštruktúru vybuduje bez developerov vo vlastnej réžii, aby ponúklo pozemky za prijateľnú cenu. V prvej etape by malo ísť o 27 parcel s rozlohou od 590 do 940 metrov štvorcových. V druhej etape má pribudnúť ďalších deväť pozemkov. Cieľom je uspokojiť záujemcov z radov Levočanov.

Ilustračná snímka: rov

Chcú rozvíjať cyklodopravu

Stará Ľubovňa získala dotáciu z ministerstva dopravy na podporu rozvoja cyklodopravy a cykloturistiky. Takmer polkilometrový úsek cyklistickej komunikácie povedie od lávky cez rieku Poprad k ceste na Továrenskej ulici. Mesto získalo peniaze aj na 17 cyklistických stojanov a desať krytých prístreškov, stojany pribudnú najmä na námestí, pred nemocnicou a mestským a okresným úradom, prístrešky hlavne v areáloch škôl. Na chodník dostalo mesto dotáciu 87-tisíc eur, na druhý projekt 166-tisíc eur.

Na bankovku Svitu netreba čakať

O 7.00 h 14. decembra sa začal vo Svite predaj suvenírovej bankovky s podobou Jana Antonína Baťu. Vyšla v náklade desaťtisíc kusov, z toho tisíc kusov si ponechal francúzsky výrobca. V prvý deň predaja si zberatelia odniesli zhruba 4 500 bankoviek. Podľa informácií mesta sa do 31. januára predalo 6 177 kusov, v súčasnosti je pre zberateľov k dispozícii cez 2 500 kusov. Kto má záujem o limitovaný suvenír, môže si ho zaobstarať za tri eurá na mestskom úrade a v mestskej knižnici, prípadne na dobierku.

Firma Aspel navýši výrobu

Spoločnosť Aspel, ktorá sa zameriava na plastové výrobky najmä pre automobilový priemysel, bude v Kežmarku rozširovať svoj závod. Nová výrobná hala má poskytnúť najmodernejšiu techniku v oblasti výroby a obrábania plastov. Spoločnosť navýši výrobu o 40 percent. Primátor Kežmarku Ján Ferenčák sa v piatok stretol s konateľom spoločnosti Velislavom Ivailovom Bakardjievom, ktorý má filozofiu, že s výrobou nikdy nemôže byť spokojný. Firma Aspel vznikla pred 25 rokmi v Belgicku.