Ľadový hokej sa u nás prvýkrát hral už pred sto rokmi na Štrbskom Plese

Viacero miest u nás sa považuje za „kolísku“ hokeja na Slovensku. Hovorí sa o Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, ale i Poprade či Vysokých Tatrách. Dnes vieme, kde, kedy a ktorý slovenský klub odohral prvé stretnutie a v ktorom meste u nás sa prvýkrát hral prvý hokejový zápas dvoch slovenských klubov.

Majstrovstvá Európy 1925 v ľadovom hokeji na Štrbskom plese. Snímka: Alois Chytil, archív Vlastivedného múzea v Olomouci

Majstrovstvá Európy v ľadovom (vtedy kanadskom) hokeji v roku 1925 na Štrbskom Plese a v Starom Smokovci sa všeobecne považujú za prvotný impulz pre rozvoj ľadového hokeja na Slovensku. V tom čase bol hokej v podobe bandy na Slovensku stále iba v plienkach. Veď aj vôbec prvý Zimný športový týždeň Košického športového klubu, ktorý sa konal len týždeň po majstrovstvách taktiež v Starom Smokovci, mal na programe iba bandy hokej. Predstavili sa na ňom dva košické tímy, Banská Bystrica a kluby z Lipska a Budapešti. Iná situácia bola v Čechách, kde sa popri bandy hokeji hrával aj kanadský hokej už nejaký ten rok. Československá reprezentácia zložená výlučne z českých hokejistov sa pravidelne zúčastňovala aj majstrovstiev Európy či sveta v kanadskom hokeji.

Slovensko objavuje hokej

Prvý slovenský klub, ktorý odohral zápas v kanadskom hokeji bol 1. ČsŠK Bratislava. Podľa pravidiel kanadského hokeja odohrali Bratislavčania prvý zápas vo Viedni s miestnym Wiener Eislaufverein a prehrali ho 6:1. Bolo to v decembri 1924, ako to uvádza nástupca HC Slovan Bratislava na svojej stránke. Vôbec prvý zápas v kanadskom hokeji na území Slovenska, ktorý odohrali slovenské kluby, sa uskutočnil v Bratislave 4. januára 1925. Domáci 1. ČsŠK privítal tím ČsŠK Trnava a porazil ho 10:2.

Bratislavčania už skôr hrávali aj bandy hokej, avšak podľa dnes známych informácií možno povedať, že práve Bratislavčania ako prví zo Slovenska a spolu s Trnavou i na Slovensku hrali ľadový hokej. Len veľmi pomaly sa k nim pridávali ďalšie tímy ako napríklad Banská Bystrica o pár sezón neskôr. Zlom v rozvoji priniesol až turnaj o Pohár Palace sanatoria Dr. Szontagha z prelomu rokov 1929/30. Práve v tejto a následných sezónach došlo k výraznému rozširovaniu ľadového hokeja na našom území.

Momentka z tréningového zápasu československej reprezentácie na hladine Štrbského plesa v roku 1920. Snímka: Český svět

Prvé majstrovstvá v lyžovaní

Podľa dnes známych údajov však prvé stretnutie Slovenska s kanadským hokejom sa uskutočnilo už o niekoľko rokov skôr. Stalo sa tak na Štrbskom Plese, priamo na hladine plesa. V roku 1920 sa chystali letné olympijské hry v Antverpách a ich súčasťou mal byť aj ľadový hokej – bolo to prvý a posledný raz, keď bol tento zimný šport súčasťou letnej olympiády. Hokejový turnaj sa hral v apríli. Na olympiádu sa chystal aj československý tím. Keďže hokejový turnaj sa konal dosť neskoro, hráči hľadali akékoľvek možnosti tréningu. Zima vtedy nebola priaznivá a príležitostí na hokej boli minimálne. Na 20. až 29. februára 1920 pražský Pracovní sbor sportovní a turistický v spolupráci s lyžiarskym a hokejovým zväzom a tiež pražským korčuliarskym klubom pripravili Zimné športové hry na Štrbskom Plese. Od 22. do 26. februára mali účastníci trénovať. Samotné súťaže v rýchlo- a krasokorčuľovaní, sánkovaní, skokoch a behoch na lyžiach a tiež v hokeji sa mali konať od 27. do 29. februára. Lyžiarske preteky boli zväzom vypísané ako majstrovstvá republiky. Súťaže v hokeji sa nakoniec neuskutočnili. Udialo sa však čosi iné.

Účastník spomína

Ako to v závere februára 1920 vyzeralo na Štrbskom Plese a ako sa prvýkrát na území Slovenska hral kanadský hokej nechajme rozprávať priameho „Účastníka“, ktorý sa so svojimi dojmami podelil s čitateľmi Národních listov vo vydaní z 2. marca 1920. Hneď v úvode novinovej správičky autor uvádza, že na začiatku hokejisti zápasili s rýchlo- a krasokorčuliarmi o najatých ľudí, ktorí by im upravili klzisko, keďže na Štrbskom Plese bolo asi 60 centimetrov snehu. Pomoc športovcom podala armáda v podobe ôsmich vojakov, a nie dvoch stotín, ako im bolo povedané ešte pred príchodom do Vysokých Tatier. Po troch dňoch sa hokejistom podarilo pripraviť ihrisko s rozmermi 30 krát 35 metrov. Počas dvoch nocí ešte nasledovala úprava ľadu, keďže cez deň bolo príliš teplo. A to ešte hokejisti na začiatok celého sústredenia absolvovali asi 1,5-hodinový výšľap s kompletnou batožinou od stanice Tatranská Štrba až na Štrbské Pleso, keďže zubačka pre snehovú fujavicu nepremávala. Prvýkrát začali hokejisti s ozajstným tréningom až v stredu 25. februára. Trénovať mohli len asi do 10.30 h, keďže neskôr ľad zmäkol a nedalo sa na ňom korčuľovať. Napriek tomu sa hokejistom podarilo odohrať niekoľko zápasov a na ich základe sa vykryštalizovala definitívna podoba československého tímu pre olympiádu v Antverpách.

Hráči Slavie a Sparty Praha na sústredení československej reprezentácie vo februári 1920 na Štrbskom Plese. Snímka: Světozor

Má dobré prognózy

Autor článku nezabudol pridať aj pár postrehov k Štrbskému Plesu: „Pomery na Štrbskom Plese by celkom vyhovovali požiadavkám, ktoré by sa mohli klásť na československý St. Moritz alebo Chamonix. Klimatické pomery sú tu dosť priaznivé. Hoci od severu ho pred severákom chránia strmé vrcholky Tatier a počas dňa je vysoká teplota, každodenné korčuľovanie a lyžovanie nie je ohrozené. O pohodlie je dokonale postarané v Grandhoteli a susedných penziónoch. Treba však pripomenúť, že príchodzí zo Smokovcov a Tatranskej Lomnice básnia o tamojšej strave a pohodlí, čoho tu nie je nadbytok.“ Autor článku odhadol počet účastníkov podujatia asi na 250. „Prvý pokus, ktorý bol skúškou obetavosti, húževnatosti a podnikavosti všetkých zúčastnených, sa skončil úspešne. Je to priaznivá prognóza športovej i spoločenskej budúcnosti Štrbského Plesa,“ hodnotí celé podujatie neznámy účastník.

Tvorila sa tu reprezentácia

Noviny Národní listy už 29. februára 1920 zaznamenali aj zostavy a výsledky dvoch zápasov, ktoré hokejisti odohrali. Išlo o hráčov Slavie a Sparty Praha, ktorí v tom čase tvorili základ aj československej reprezentácie. Mužstvo A tvorili Wälzer, Faltýn, Trachta, Pešek (Káďa), Šroubek, Loos a Hartmann, mužstvo B: Peka, Fleischmann, Vindyš, Pallausch, Kotrba, Kopřiva, Hamáček. V oboch zápasoch zvíťazilo mužstvo A v pomere 7:2 a 5:2. Pravdepodobnú zostavu na olympiádu v Antverpách uviedli noviny takto: Wälzer, Vindyš, Pallausch, Hartmann, Loos, Šroubek, Trachta a ako náhradníci Kotrba a Loos st.

Na základe dostupných informácií možno povedať, že ľadový, vtedy kanadský, hokej sa na území Slovenska prvýkrát hral na Štrbskom Plese niekedy v dňoch 25. až 28. februára 1920. Hoci išlo o tréningové zápasy československej hokejovej reprezentácie, bol to prvý kontakt Slovenska s ľadovým hokejom. Z tréningových stretnutí sa zachovala aj doteraz jediná známa hokejová fotografia, ktorú uverejnil aj časopis Český svět 18. marca 1920 v rámci fotoreportáže zo Zimných športových hier s názvom Z letošních zimních sportů na Slovensku na stranách 26 až 30. Hráči Slavie Praha (zošívaní) sa dajú celkom jasne identifikovať na priloženej fotografii. Aj v tomto prípade ide o najstaršiu známu fotografiu ľadového hokeja z územia Slovenska.

Rastislav OVŠONKA