Na kraji nezabudli ani na Podtatrancov

Uprostred februára sa v Prešove vyhlasovali výsledky ankety Športovec Prešovského samosprávneho kraja za rok 2019.

Ani pätica podtatranských hokejbalových majstrov sveta v ankete nezatienila hádzanárov. (Snímka: archív/mik)

Odborná komisia na základe dosiahnutých výsledkov určila najúspešnejších jednotlivcov, kolektívy, trénerov a pozrela sa aj na športové výsledky stredoškolákov. V 17-ročnej histórii zvykli dominovať najmä hádzanári Tatrana Prešov a výnimkou nebol ani uplynulý rok. Najlepším jednotlivcom bol slovenský reprezentant Lukáš Urban, Tatran navyše nepretržite od roku 2005 kraľuje aj kolektívom, množstvo domácich medailí získal aj v mládeži, takže mu patrí aj prvenstvo medzi mládežníckymi kolektívmi. Hádzanársku zbierku triumfov uzavrelo ocenenie trénera A-tímu Slavka Golužu.

Patrik Svitana vo finále svetového šampionátu v hokejbale. (Snímka: archív/mik)

Naša štvorica v desiatke

Aj v Prešovskom kraji si však všimli výsledky športovcov z podtatranského regiónu. Kvarteto z nich sa, dokonca, dostalo aj do top 10 jednotlivcov bez určenia poradia. Hokejista HK Poprad Patrik Svitana sa v Košiciach výrazne pričinil aj o zisk ďalšieho hokejbalového titulu majstrov sveta pre Slovensko. „Takéto ocenenia mi robia v kariére radosť. Keď som sa stal Športovcom mesta Poprad, už vtedy som spomenul, že je to také zadosťučinenie za to, čo pre šport robím a ľudia to vedia oceniť. Víťazstvo Lukášovi, samozrejme, doprajem. Prípadné celkové víťazstvo, by potešilo síce aj mňa, ale keď to už nevyšlo, tak sa budem snažiť, aby som túto anketu vyhral niekedy inokedy,“ povedal Patrik Svitana. Nikola Krčová zo Ždiaru je aktuálne svetovou i európskou šampiónkou v Miss fitness physique aerobik, Štrban Martin Otčenáš získal zlato v „stíhačke“ na majstrovstvách sveta v letnom biatlone a komisia ocenila aj svetový titul klasického kulturistu Tomáša Smreka zo Starej Ľubovne.

Ladislav Šimko. (Snímka: Viktor Zamborský/PSK)

Dlhodobá práca sa cení

V závere minulého roka vás Podtatranské noviny informovali, že Podolínčan Ladislav Šimko, ktorý absolvoval množstvo svetových maratónov, v Grécku odbehol svoj posledný maratón v kariére, za ktorú získal Cenu predsedu PSK. „Veľmi si to vážim, pretože ide o ocenenie mojej dlhodobej práce. Najskôr som si však myslel, že sa ma to až tak netýka, ale keď sme sa nad tým hlbšie zamysleli, tak to potvrdilo moju filozofiu. Nie vždy sú podstatné víťazstvá, pretože úspech je dočasný. Na druhej strane sú ľudia, ktorí šport robia dlhodobo a napĺňa ich to, ale k oceneniu sa nedostanú. Ja som druhým Slovákom a jediným v kraji, ktorý odbehol šesť najväčších maratónov sveta. Zrejme ten príbeh oslovil porotu i župana,“ vyjadril sa Šimko. Cena pre zdravotne znevýhodneného športovca  mala tohto roku jasného držiteľa. Stal sa ním paracyklista Patrik Kuril z Tatranskej Štrby, ktorý získal na svetovom šampionáte v Holandsku bronzovú medailu.

Basketbalisti Iskry Svit získali po piatich rokoch medailu. (Snímka: mik)

Z kolektívnych úspechov v Prešove ohodnotili aj domáci bronz basketbalistov BK Iskra Svit. „Po piatich rokoch sme získali bronzové medaily, a keďže sme aj jediným extraligovým basketbalovým klubom kraja, tak si myslím, že medzi ocenených sme sa dostali zaslúžene. Vysoko si to vážime a berieme to ako ocenenie práce celého klubu,“ opísal svoje dojmy prezident Iskry Ján Drobný.

Viktória Jefanovová. (Snímka: Viktor Zamborský/PSK)

Úspechy žali aj školáci

Zaujali však aj výsledky podtatranských stredoškolákov, ktorým patria krajské prvenstvá medzi chlapcami i dievčatami. Viktória Jefanovová zo Školy umeleckého priemyslu Kežmarok totiž v Severnom Írsku získala titul Miss world bikini fitness junior v asociácii NABBA/WFF a karatista Marko Jalowiczor zo Súkromnej strednej odbornej školy Poprad-Veľká si vybojoval tituly vicemajstra Európy, vicemajstra Slovenska rôznych štýlov či titul majstra Moravy a Sliezska. Prostredníctvom internetového hlasovania verejnosť rozhodovala o cene pre najpopulárnejšieho športovca PSK, ktorú si vďaka 6 252 hlasom odniesol Karate klub Junior Prešov.

Michal KLEIN

Marko Jalowiczor. (Snímka: Viktor Zamborský/PSK)