Naše hrady: Spišský hrad začne s generálnou rekonštrukciou

Popri rozsiahlych opravách chcú múzejníci fungovať v plnej prevádzke. V lete chystajú aj Hradohranie, kde vystúpia Cigánski diabli i Gladiátor.

Na Spišskom hrade končí sezóna. Snímka: archív PN

Po Kežmarskom a Ľubovnianskom hrade prichádza rad aj na náš najväčší a najnavštevovanejší Spišský hrad. Spišské múzeum v Levoči zaznamenalo mierny nárast návštevnosti celkovo múzea aj hradu. „Návštevnosť celého múzea sa blíži k 250-tisíc návštevníkom bez 70 ľudí,“ uviedla zástupkyňa riaditeľky Dáša Uharčeková Pavúková.

Tri milióny sa nepreinvestovali

V súvislosti so Spišským hradom sa intenzívne hovorilo ešte na jeseň. Vládny kabinet 23. októbra minulého roku na výjazdovom rokovaní v Kežmarku schválil návrh z dielne ministerstva kultúry na 4,82 milióna eur určených na opravu Spišského hradu. „Sú to po dlhých rokoch peniaze, ktoré pomôžu riešiť zlý stav románskeho paláca a tzv. západných palácov,“ vyjadrila sa riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková v Kežmarku v októbri uviedla, že je pre ňu potešujúca informácia, že tri milióny eur budú musieť ísť do sanácie ešte v roku 2019, aby hrad a hradné bralo prežili zimu.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Snímka: rov

Na opravu brala odhlasovala vláda 1,5 milióna eur, zvyšné peniaze, ktoré sa mali využiť do konca minulého roka, sa mali investovať do opravy hradného nádvoria. Na otázku novinárov, čo v prípade, ak poveternostné podmienky nedovolia sanačné práce do konca roka, ministerka uviedla, že sanácia hradného brala a románskeho paláca sa musí vykonať za každých okolností. Nakoniec sa tak však nestalo.

Podľa riaditeľky Novotnej v súčasnosti pripravujú verejné obstarávanie v spolupráci s riaditeľstvom Slovenského národného múzea a s ministerstvom kultúry. Termín začiatku prác ešte nie je jasný. „Všetko závisí od toho, kedy bude uzavreté verejné obstarávanie a podpísaná zmluva s dodávateľom, ale v optimálnom harmonograme by sa práce mohli začať v tejto sezóne,“ hovorí Mária Novotná.

Sanovali múr na dolnom nádvorí

Návštevníci však už v minulom roku predsa len mohli vidieť sanujúcich horolezcov. V roku 2019 vznikla komisia na monitorovanie havarijného stavu Spišského hradu. Na prvom zasadnutí statik upozornil, že aj mimo románskeho paláca a západných palácov sa ukazujú v múre dolného nádvoria lokálne narušenia, ktoré je potrebné sanovať.

Rekonštrukcia Spišského hradu sa naplno rozbehne v tomto roku. Snímka: rov

Problematická je najmä časť, popod ktorú vedie turistický chodník, múzejníci preto situáciu riešili najprv upozornením. Na základe činnosti komisie ministerstvo kultúry ešte v závere roka vyčlenilo 128-tisíc eur na postupné odstraňovanie lokálnych havárií na múre na dolnom nádvorí Spišského hradu a na odstránenie náletovej zelene.

Sústredia sa na archeonálezy

Rekonštrukcie môžu znížiť komfort výstupu do niektorých častí hradu či pomeniť niektoré trasy, neobmedzia však prehliadky v sprístupnených expozíciách. Letnú turistickú sezónu na Spišskom hrade otvoria 9. mája, nasleduje Noc múzeí, v júni dvojtýždňové podujatie s celodenným animačným programom pre školské skupiny Hradohranie a ďalej nasleduje Leto na hrade. „Každý víkend bude množstvo koncertov, môžem spomenúť Katku Koščovú, Paľa Hammela, No Name, počas Súhradníc vystúpia Cigánski diabli, Gladiátor a množstvo zahraničných šermiarskych a tanečných skupín,“ uviedla Uharčeková Pavúková. Súhradnice, ktoré pripravujú múzejníci každé dva roky, budú tentoraz po prvýkrát dvojdňovým festivalom. V sobotu a nedeľu, 8. a 9. augusta, bude veľký medzinárodný festival na hrade. Počas sobotňajšej noci bude veľká ohňová šou. Na Spišskom hrade plánujú aj obnovu hradnej expozície, hlavne čo sa týka archeologických nálezov.

Jana TOMALOVÁ