Podujatie, ktoré dostalo Vysoké Tatry do celého sveta

O pár dní si pripomenieme okrúhle päťdesiate výročie od usporiadania nezabudnuteľných Majstrovstiev sveta 1970 v klasických lyžiarskych disciplínach vo Vysokých Tatrách. Doteraz sú historicky najväčším a najúspešnejším športovým podujatím na území Slovenska. Konali sa v termíne 14. až 22. februára 1970 na Štrbskom Plese.

MS 1970 vo Vysokých Tatrách. Snímka: archív Petra Chudého

Majstrovstvá sveta 1970 vo Vysokých Tatrách natrvalo zmenili nielen vzhľad Štrbského Plesa, ale výrazne zasiahli aj do infraštruktúry celých Vysokých Tatier a podtatranského regiónu. Organizátori dokázali za neuveriteľne krátku dobu necelých troch rokov – od rozhodnutia kongresu FIS v libanonskom Bejrúte 20. mája 1967 do otváracieho ceremoniálu na Štrbskom Plese 14. februára 1970, pripraviť perfektné športové podujatie, ktoré aj vďaka prvým farebným prenosom Československej televízie zarezonovalo po celom svete. Predstavilo tak Vysoké Tatry a Slovensko ako dovtedy neobjavený „športový a turistický klenot“.

Areál snov i hotely

Veľmi krátke prípravné obdobie organizátorom výrazne skomplikoval aj vpád vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968, po ktorom dokonca Medzinárodná lyžiarska federácia FIS zvažovala preloženie týchto majstrovstiev sveta do niektorej inej krajiny. Obyvatelia Československa sa však vtedy neuveriteľne zomkli a prípravu i samotnú úspešnú organizáciu MS 1970 poňali ako svoj prejav vzdoru voči okupácii vtedy „spriatelených armád“ a prerušeniu demokratického obrodného procesu v našej krajine.

Na úspešné zvládnutie usporiadania MS 1970 bol spracovaný prioritný zoznam 31 stavieb v celom tatransko-podtatranskom regióne, v ktorom samozrejme dominovali investície priamo na Štrbskom Plese na čele s novým športovým areálom pre klasické disciplíny. Dostal poetické meno „Areál snov“. Výrazne vzrástla aj lôžková kapacita regiónu. Na Štrbskom Plese vyrástli štyri nové hotely a tri ubytovne, dva hotely pribudli v Novom Smokovci a po jednom na Podbanskom, v Tatranskej Lomnici a v Starej Lesnej.

Pribudla nová zubačka i pristávacia dráha letiska

Najsústredenejšia výstavba bola v Tatranskej Štrbe, kde bol postavený sídliskový komplex Lieskovec so stanicou zubačky. Okresná správa ciest tu vybudovala aj veľké údržbárske stredisko s náhradnými mechanizmami pre prípadnú kalamitnú situáciu. Nové bytovky však ako doplnky sídlisk vo Vysokých Tatrách boli vybudované aj v Starom Smokovci, Pod Lesom a v Tatranskej Lomnici.

Štart ženských štafiet v Areáli snov. Snímka: archív PCh

Z hľadiska dopadu na životné prostredie mala však zásadný prínos najmä plynofikácia celých Vysokých Tatier, pretože väčšina pripravovaných objektov sa nachádzala na území Tatranského národného parku. Významné bolo aj vytvorenie nového dopravného uzla so železničnou stanicou na Štrbskom Plese po pretrasovaní Cesty Slobody a električky, ktoré dovtedy končili priamo pri jazere pri detskom liečebnom ústave Solisko.

Zrealizované boli aj ďalšie nové dopravné investície, a to predovšetkým zubačka z Tatranskej Štrby, pozemná lanovka na Hrebienok v Starom Smokovci,  betónová pristávacia dráha na letisku v Poprade, prestavba Cesty Slobody s novými premosteniami a centrálne poschodové parkovisko pre osobné autá a autobusy na Štrbskom Plese.

Pre úspešné spojenie Vysokých Tatier s celým svetom bola na Štrbskom Plese vybudovaná nová budova spojov a telekomunikácii s prenosovou vežou, v Poprade a v Starom Smokovci boli telekomunikačné služby posilnené prístavbami zosilovacích staníc a výstavbou nového rádiovrcholového bodu na Chopku v Nízkych Tatrách. Z ďalších významných stavieb treba ešte spomenúť vybudovanie nového sídla cestovnej kancelárie Čedok v Starom Smokovci a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Úspechy dosiahli aj športovci

Samotné MS 1970 boli pre usporiadajúce Československo veľmi úspešné aj z hľadiska dosiahnutých športových výsledkov našich športovcov, ktorí vďaka združenárovi Ladislavovi Ryglovi, skokanom Jířímu Raškovi a Rudolfovi Hohnlovi a bežkyne Helene Šikolovej obsadili v celkovom hodnotí úspešnosti 25 zúčastnených krajín krásne 3. miesto.

Československé družstvo skokanov. Snímka: archív PCh

V záverečný deň majstrovstiev, v čase medzi príchodom pretekárov do cieľa pri behu mužov na 50 km a slávnostným záverečným ceremoniálom, sa pokusne premiérovo uskutočnila aj súťaž štvorčlenných družstiev v skoku na lyžiach, ktorú vyhralo Československo. Skvelý priebeh tejto úplne novej skokanskej súťaže potvrdil, že právom patrí na takéto najväčšie športové podujatia. A tak sa stali Vysoké Tatry historicky prvým miestom na svete, kde sa táto súťaž oficiálne uskutočnila a stala sa tak v budúcnosti pevnou súčasťou majstrovstiev sveta i olympijských hier.

Vynikajúci priebeh MS 1970 zabezpečil organizačný výbor na čele s jeho predsedom Jozefom Lukáčom a generálnym sekretárom Jánom Mrázom, podpredsedami Ladislavom Harvanom, Karolom Suchánkom a Františkom Mrázikom, ako aj stovkami ďalších nadšených dobrovoľných lyžiarskych činovníkov. Mnohí z nich sa zídu ešte aj teraz po päťdesiatich rokoch na Štrbskom Plese 14. februára 2020 na spomienkovom stretnutí, ktoré pri tejto príležitosti pripravila obec Štrba.

Peter CHUDÝ

organizátor športových podujatí vo Vysokých Tatrách