Reprezentácia popradský „zimák“ nevypredala

Tipsort Liga mala síce prestávku, ale pod Tatrami sa hral Kaufland Cup.

Popradský rodák a odchovanec Marcel Haščák v drese Slovenska. (Snímka: mik)

Tradičný reprezentačný hokejový turnaj mužov, ktorý v minulosti niesol názov Slovakia Cup, napísal už 17. ročník. Do Popradu naň pricestovali Bielorusi, ktorí minulý rok hrali iba 1. divíziu majstrovstiev sveta a tzv. Olympijský tím Ruska zložený z mladých nádejí. Jeho najstarší hráč Jegor Morozov má 24 rokov, no väčšina z nich pravidelne nastupuje v KHL. Samozrejme, nechýbal ani domáci výber Craiga Ramsayho, ktorý na turnaj pôvodne nominoval aj Michaela Vandasa. Útočníka „kamzíkov“ však v poslednom ligovom stretnutí pred prestávkou proti Miškovcu nešťastne trafil prst do ruky a pre zranenie prsta musel Vandas účasť odrieknuť. Popradskú stopu tak v tíme mal Tomáš Marcinko, ktorý sa tu narodil, Branislav Rapáč zopár sezón za HK Poprad odohral a Marcel Haščák je miestnym rodákom a zároveň aj odchovancom „kamzíkov“.

Zápas Slovenska s Olympijským tímom Ruska. (Snímka: mik)

Slováci obhájili prvenstvo

Vo štvrtok si na popradský „zimák“ našlo cestu len 1 723 divákov, ktorí videli tesné víťazstvo Slovákov nad Bielorusmi 4:3. Skóre otvoril Jakub Sukeľ, no Pavlovič vyrovnal. V druhej tretine sa síce presadil Krištof, ale Bogolejša s Martynovom poslali Bielorusov do vedenia. V záverečnej časti však triumf domácich zariadili popradskí rodáci Haščák a Marcinko. V piatkovom dueli Bielorusov s Rusmi skóroval iba Miromanov a ruskí mladíci tak pred 380 divákmi zvíťazili 0:1. V sobotu popoludní sa so Slovákmi stretli v priamom súboji o prvenstvo na turnaji. Tribúny zaplnilo 3 850 fanúšikov a v prvej tretine ich rozjasali góly Mareka Ďalogu i Michala Chovana. V záverečnej dvadsaťminútovke ešte výsledok na 2:1 skorigoval Sorkin, takže Slovensko na Kaufland Cup-e obhájilo minuloročný triumf z Bratislavy.

Slováci obhájili Kaufland Cup. (Snímka: mik)

Haščák vychováva nasledovníka

„Zišla sa vynikajúca partia, jeden druhému sme dopriali a jeden za druhého bojovali, čo je alfou a omegou. Všetci odviedli maximum preto, aby sme vyhrali. Som rád, že sme dobre začali tento rok a dúfam, že tak budeme pokračovať. O to krajšie bolo, že som hral turnaj doma pred svojimi kamarátmi a rodinou. Všetci vieme, že lístok nebol najlacnejší, a keď chce prísť celá rodina, tak ju to niečo stojí, v sobotu prišlo divákov dosť a bolo ich aj počuť, takže nás potešili,“ vyjadril sa Marcel Haščák, ktorý po góle Bielorusom mával do hľadiska: „Vždy kývam malému, ktorý to zbožňuje a mám pre neho aj puk, takže bude šťastný. Nemohol som ho však zobrať na ľad, čo inak v Košiciach robím, a potom chce chodiť aj do kabíny. Snažil som sa ho trošku udržať mimo hokeja, ale tak každý deň sa na ten hokej pozerá a vidí, že hokej milujem a miluje ho aj on.“

Michal KLEIN