Slalom sa na Veľkej cene Slovenska nekonal

Na prelome januára a februára sa s lyžiarskymi pretekmi roztrhlo vrece.

Kubašok Cup. (Snímka: Michal Kollár ŠSDM Poprad-Tatry)

Ešte 25. januára sa konal v Ski Centre Kubašok 7. ročník Kubašok Cup-u, ktorý je určený primárne deťom, ale išlo o verejné preteky, takže prihlásiť sa mohol ktokoľvek. Na štart obrovského slalomu sa postavilo 297 pretekárov. Medzi mužmi zvíťazil Dominik Bekeš pred Marošom Žembom a Róbertom Budzákom. Najrýchlejšou ženou bola Marika Budzáková, druhá skončila Marcela Fabry a tretia Janka Plencner. Absolútnym víťazom sa však s časom 30,47 s stal junior Ján Mareček z domáceho ŠSDM Poprad-Tatry. Kategóriu junioriek vyhrala Diana Bakošová a v žiackych kategóriách sa z prvenstiev tešili Andrej Kalík, Sandra Krempaská, Samuel Meriač či  Veronika Jarčušková. Predžiacke kategórie ovládli Marko Regrút, Liliana Rybovičová, Boris Budzák a Lujza Levarská.

Kubašok Cup. (Snímka: Michal Kollár ŠSDM Poprad-Tatry)

Najpočetnejšie zastúpená bola s 93 malými lyžiarmi kategória Superbaby (ročníky 2012 a mladšie, pozn.), kde sa časy neriešili a primárnym zmyslom bolo pritiahnuť deti k snežným športom. Na všetkých čakala v cieli medaila, účastnícke tričko, vecné ceny a pre šesticu najrýchlejších v každej kategórii aj trofej.  Športové stredisko detí a mládeže Poprad-Tatry sa Kubašok Cup-om pripojilo do osláv deviatej edície Svetového dňa Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS. Bolo tak jedným z 363 organizátorov spomedzi 45 krajín.

Slovenský pohár Masters v Bachledovej doline. (Snímka: Marián Jagerčík)

Lyžujú aj vo vyššom veku

Príjemný kontrast so Spišským Bystrým, kde to bolo najmä o deťoch, mali počas posledného januárového víkendu v Bachledovej doline, kde súťažili, naopak, tí najstarší. Na svahu Furmanec sa totiž uskutočnili prvé dve kolá Slovenského pohára Masters a Open. Súťažilo sa v obrovskom slalome. V sobotu v Masters A + Open triumfoval Michal Gemza zo Spišských Hanušoviec, v Masters B Jozef Dibdiak z Oravy a v Masters C + Open Bratislavčanka Daniela Grygerova. V nedeľu sa v Á-čku najlepšie darilo Dušanovi Ambrosovi z Bratislavy, v B-čku opäť nenašiel premožiteľa Dibdiak a rovnako ako Daniela Grygerova v C-čku. Najstarším účastníkom bol 87-ročný František Dolník. „Mali sme to veľmi pekne zorganizované aj vďaka Bachledke Ski & Sun a vyšlo nám aj počasie. V sobotu sa zúčastnilo 70 pretekárov, v nedeľu 67 a mali sme aj dvoch Poliakov. Priemerne sa takýchto podujatí zúčastní od 50 do 70 ľudí, takže to bol vyšší počet. Trať dobre držala, mali sme ľad a neprepadali sa. Sme veľmi spokojní. Dopĺňame to aj mladšími, ktoré idú na koniec a nazýva sa to Open. Prednostné právo štartu majú, samozrejme, starší. Štartová listina začína ženami, a potom od najstaršieho po najmladšieho,“ hodnotil predseda organizačného výboru Pavel Krasula, ktorý si myslí, že človek by mal športovať v každom veku: „Na rôznych schôdzach sa hovorí, že všetko deťom a mladým, s čím na jednej strane súhlasím, ale ak si to zoberieme zo širšieho pohľadu, tak ak starší človek športuje, tak menej potrebuje lekára.“

Slovenský pohár Masters v Bachledovej doline. (Snímka: Marián Jagerčík)

Slovenský pohár Masters bude mať ešte ďalších päť zastávok a vyvrcholí spoločne s FIS Svetovým pohárom Masters 3. a 4. apríla, kde sa na Štrbskom Plese očakáva okolo 300 veteránov. Starší lyžiari prídu do Bachledovej doliny aj 7. a 8. marca na Majstrovstvá Slovenska Masters a na Štrbské Pleso 17. a 18. marca v rámci nadnárodného Visegrad Masters Cup-u.

Víťaz Veľkej ceny Slovenska Filip Botka. (Snímka: Daniel Hlinka)

Dve tváre počasia

Prvý februárový víkend bol na Štrbskom Plese na programe 65. ročník Veľkej ceny Slovenska. Pekné sobotné počasie obrovskému slalomu na svahu Furkota prialo a mohlo si ho vychutnať okolo 170 lyžiarov z 13 krajín. Najviac sa však darilo mladým Slovákom, ktorí obsadili celý mužský stupeň víťazov. Vyhral Filip Botka pred Filipom Balážom a Jánom Sanitrárom. Najrýchlejšou ženou bola Rebeka Jančová, druhá skončila Anastasia Šepilenko z Ukrajiny a tretia Češka Linda Trejbalová. V nedeľu sa mal uskutočniť slalom, ale príroda bola proti. „Ráno sme o 6.30 h prišli na kopec, kde zúrila víchrica. Jury sa teda rozhodlo, že pôjdeme dole do Esíčka. Tréneri, ktorí mali byť autormi prvého kola, začali vŕtať a zistili, že kopec je príliš mäkký, pretože celú noc lialo a teploty boli nad nulou. Nedalo sa to nijako zachrániť, svah by sme nepripravili, takže tréneri sa rozhodli, že uprednostníme bezpečnosť pretekáror a jury rozhodla, že slalom sa odriekol,“ ozrejmil riaditeľ Veľkej ceny Slovenska Ivan Petrovič.

Michal KLEIN