Slovenskí florbalisti postúpili z Popradu na svetový šampionát

Od štvrtka do nedele hostila Aréna Poprad kvalifikačný turnaj na majstrovstvá sveta mužov.

Pobrežie Slonoviny – Rusko. (Snímka: mik)

Pod Tatry prišlo osem reprezentácií, ktoré sa rozdelili do dvoch štvorčlenných skupín. V skupine C figurovalo Švajčiarsko, Rusko, Belgicko i exotické Pobrežie Slonoviny. Zaujímavosťou bolo, že výprava z Afriky mala iba sedem členov, čiže iba jediného hráča na striedanie. Veľkým súperom Slovákov v D-čku boli Nóri a sily si naši florbalisti zmerali aj s Maďarmi či Talianmi. Nehralo sa na klasickej palubovke, ale na špeciálnom povrchu. Výsledky nasvedčujú, že prvé dva dni boli iba formálnou konfrontáciou tímov na iných úrovniach. Vo štvrtok naložili Rusi Belgičanom 11:2, Švajčiari Pobrežiu Slonoviny, dokonca, až 51:0, Nóri Talianom 18:1 a Slováci Maďarom 14:3. Piatok sa niesol v znamení obdobných debaklov. Švajčiari zdolali Rusov 11:2, Belgičania Pobrežie Slonoviny 19:1, Nóri Maďarov 13:1 a Slováci Talianov 19:1. „V žiadnom prípade to nebolo v pohode. Zápas Česka s Holandskom, ktorý bol po 39. minútach 1:0 pre Holanďanov len ukazuje, že nič nie je samozrejmé. Góly tam samé nenapadajú, takže musím pochváliť hru, ktorú chceme predvádzať. Chalani to chytili za pačesy a pretavili to na perfektné výsledky. Tie možno vyzerajú v pohode, ale nie je to automatické,“ vysvetlil nový tréner slovenskej reprezentácie Radomír Mrázek.

Slovensko – Nórsko. (Snímka: mik)

Naši cieľ splnili

Aj prvé dva sobotné výsledky boli jednoznačné, pretože Rusko porazilo Pobrežie Slonoviny 42:0 a Švajčiarsko Belgicko 26:1. Nasledoval však zrejme najväčší ťahák celého turnaja, v ktorom sa vďaka dvom gólom Ronalda Gašparíka a zásahom Michala Pažáka, Martina Kuboviča či Michala Dudoviča podarilo Slovákom prvýkrát na najvyššej úrovni zdolať Nórov 5:1, čím si zároveň zabezpečili postup na decembrové majstrovstvá sveta vo Fínsku.

Slovensko – Nórsko. (Snímka: mik)

„Samozrejme, obrovská radosť. Bol to skôr takticky vedený zápas čisto na výsledok. Florbalovo ho nemá cenu riešiť, pretože nám šlo výhradne o postup, čo sme asi nemohli zvládnuť lepšie ako poraziť Nórov 5:1. Poviem však úprimne, mali sme ešte obrovskú rezervu, len chlapcov zväzovala nervozita z výsledku. Verím tomu, že pokiaľ by sme hrali čerství po dni odpočinku, tak by sme ich napádali celý zápas ako Talianov i Maďarov a Nórov by sme fyzicky zničili skôr. Oni nás de facto nechali do polovice stretnutia držať loptičku a hrať bago. Síce na chvíľu vyskúšali power-play, ale inak pôsobili odovzdane,“ hodnotil kľúčový duel kormidelník Mrázek a doplnil ho strelec štvrtého gólu Michal Dudovič: „Bolo to fyzicky náročné, pretože Nóri i my sme začali na dve formácie, takže nebolo ľahké udržať sa v tempe celých 60 minút. Potom nám však pomohla naša tretia formácia, ktorá perfektne bránila a my sme mohli nabrať nové sily. Fyzicky sme to dali. Nóri majú starších hráčov, ktorí budú hrať už piate majstrovstvá a náš tím je mladý, takže máme veľa energie.“ Bodku za skupinovou fázou dal triumf Maďarska nad Talianskom 8:2.

Radosť Slovákov po postupe. (Snímka: mik)

Potenciál je obrovský

„Určite by som nehovoril o povinnom postupe, my sme sa prezentovali tak, že sme postúpili, čo si veľmi vážim. Pre mňa je to asi najväčší trénerský úspech, aj keď pri českom „nároďáku“ juniorov  sme mali nejaké výsledky, v klube taktiež, no vždy vyhráva aktuálny pocit. Nikdy som netrénoval mužskú reprezentáciu, aj keď na druhej strane je to akoby reprezentácia do 21 rokov, čiže taká polojuniorská. Rodičia musia byť na svoje deti skutočne pyšní. Veď oni porazili 35-ročných chlapov s obrovskými skúsenosťami zo švédskej ligy i svetových šampionátov. Potenciál v tíme je obrovský. Veľmi rýchlo sme našli hernú tvár, ktorú sme hľadali a teším sa, že do mužstva zapracujeme ďalších šikovných mladých chlapcov, aby sme mali širší káder,“ povedal tréner Mrázek.

Slovensko – Švajčiarsko. (Snímka: mik)

Výborná premiéra florbalu

V nedeľu sa hralo o konečné umiestnenie na popradskom turnaji. Pobrežie Slonoviny po porážke 25:2 s Talianmi skončilo posledné a piatu priečku obsadili vďaka triumfu 9:4 nad Belgickom Maďari. Keďže vo finále boli Slováci, tak sa hralo už o 15.00 h, no Švajčiarom, ktorí patria k svetovej špičke, sme podľahli vysoko 16:3. Večer Nóri zdolali Rusov 8:5 a skončili tretí. „Chceli sme, aby sa florbal dostal aj do miest, kde nemáme registrovaný klub a florbal tu nie je. Poprad je hokejové mesto, takže by tu mohol byť záujem aj o florbal. Naši reprezentanti prvýkrát porazili Nórov a splnili cieľ, takže sme spokojní. Podmienky sme mali excelentné, mesto nám vyšlo maximálne v ústrety, je tu jedna z najkrajších hál na Slovensku, takže je možné, že sa sem niekedy vrátime,“ povedal prezident Slovenského zväzu florbalu Oto Divinský a prostredie pochválil aj najlepší hráč domáceho tímu Michal Dudovič: „Poprad je pekné mesto a nie veľmi veľké. Máte krásne námestie, sú tu super ľudia a výborní diváci, takže sa niet na čo sťažovať. Podmienky sme mali parádne. Toto je jedna z najkrajších hál, aké som na Slovensku videl. Krásna tribúna, veľký priestor, super diváci, takže všetko na jednotku.“

Michal KLEIN