Správy z kultúry: Na predpremiéru filmu Sviňa prídu i herci

Levoča je medzi najlepšími

Zástupcovia z Múzea špeciálneho školstva v Levoči si prevzali z rúk predsedu PSK Milana Majerského a predsedu KOCR Severovýchod Slovenska Michala Sýkoru ocenenie za víťazstvo v kategórii NAJ kultúrno-náučné zariadenie v ankete Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019. Takéto múzeum nemá na Slovensku obdobu. Verejnosti predstavuje zdravotne znevýhodnených umelcov a osobám so zdravotným postihnutím prezentuje svoju expozíciu v Braillovom písme či v posunkovej reči.

V popradskom Cinemaxe bude Sviňa

Do kín prichádza nový slovenský film z dielne Marianny Čengelovej Solčanskej a Rudolfa Biermanna. Triler s názvom Sviňa bol natočený podľa bestselleru investigatívneho novinára Arpáda Soltésza. Jeho tvorcovia  v ňom zachytávajú svet vysokej politiky, mafie bielych golierov, organizovaného zločinu i obchodu s bielym mäsom. Slávnostná predpremiéra filmu bude aj v Poprade vo štvrtok 6. februára o 18.30 h. Viac o filme porozprávajú jeho tvorcovia i herci Heriban, Droppová, Dubayová a Remeník.

Záber z filmu Sviňa. Snímka: Łukasz Wojciechowski

Hrady podporia týždeň manželstva

V pondelok 10. februára sa začína jubilejný desiaty ročník Národného týždňa manželstva. Pri tejto príležitosti si Múzeum v Kežmarku pripravilo špeciálnu ponuku. Manželské páry, ktoré navštívia Kežmarský hrad v období od 10. do 14. februára získajú k jednej zakúpenej vstupenke druhú zadarmo. Zľavnené vstupenky platia na vstupy o 10.00 a 14.00 h. Do kampane sa zapojil aj Ľubovniansky hrad v Starej Ľubovni, ktorý pre návštevníkov pripravil rovnakú ponuku v termíne od 10. do 16. februára.

Mengeleho dievča uvidíte v divadle

Divadlo Ramagu v Spišskej Starej Vsi pracuje na divadelnej adaptácii knihy Mengeleho dievča, ktorú napísala slovenská spisovateľka Veronika Homolová Tóthová. Kniha je písaná ako spomienka Violy Stern Fischerovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory a zverské pokusy doktora Mengeleho. Vďaka nej chytili aj brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Monodrámu, čiže hru jedného herca, bude režírovať Janka Ovšonková a hlavnú postavu stvárni Simona Marhefková. Premiéra divadelnej hry je naplánovaná na apríl.

Na festival Východná príde PUĽS

Najstarší a najrozsiahlejší celoslovenský folklórny festival Východná sa bude tento rok konať v dňoch 2. až 5. júla. Organizátori prednedávnom zverejnili prvého účinkujúceho. Hneď vo štvrtok 2. júla sa predstaví Poddukelský umelecký ľudový súbor, ktorý v tomto roku oslávi 65. narodeniny. Na festivale vystúpia jeho členovia s predstavením Nesmrteľný tanečník, ktoré je autobiografickým dielom tanečníka a choreografa Juraja Kubánku. Vstupenky na folklórny festival si môžete zakúpiť už teraz.