Správy z kultúry: V Kežmarku nájdete výstavu o židovskej komunite. V Poprade uvidíte 50-ročné filmy

Vystavujú Židovský Kežmarok

Prešovský samosprávny kraj, Múzeum v Kežmarku a Občianske združenie K-ART Košice sú hlavnými organizátormi výstavy s názvom Židovský Kežmarok. Od piatku 7. februára ju nájdete vo výstavnej sieni Múzea v Kežmarku. Nachádzajú sa tu umelecké diela – obrazy rôznych zákutí Kežmarku od košických maliarov. Kežmarské zákutia nadväzujú na židovskú komunitu, ktorá v meste žila s ostatnými obyvateľmi až do 2. svetovej vojny. Výstava je doplnená o zbierkové predmety múzea a k dispozícii je do 13. marca.

Vyberte najlepšiu knihu PSK

Zahlasujte za knihu z nášho vydavateľstva! Môžete tak urobiť do 25. februára v ankete Kniha roka PSK 2019. Svoj hlas môžete dať aj knihe Buchholtzove Tatry – Rieka Augustiniho od Mikuláša Argalácsa, ktorá vyšla v našom vydavateľstve. Dielo prináša v slovenskom preklade topografický opis rieky Poprad z roku 1782 a prvú monografiu Tatier. Hlasovať môžete elektronicky na stránke krajskej knižnice v Prešove, osobne či e-mailom prostredníctvom hlasovacieho formulára. Výsledky ankety budú známe v marci.

Buchholtzove Tatry – Rieka Augustiniho. Ilustračná snímka: rov

Výťažok zo vstupného pomôže Lukovi

Valentínsky večer v Schiller cafe  & pizza v Spišskej Belej bude venovaný cestovaniu a pomoci iným. O svojich cestovateľských zážitkov príde v piatok 14. februára o 18.00 h porozprávať Jiří Kolinský. Počas zaujímavej prednášky „precestujete“ najjužnejšiu autonómnu republiku Ruskej federácie Dagestan a územie na Kaukaze Osetsko. Dobrovoľné vstupné z cestovateľského večera Jiří Kolinský venuje Lukovi Klokočovi, ktorý prekonal viacnásobnú sepsu a jeho diagnózy si vyžadujú dlhodobú liečbu a rehabilitácie.

Poprad ožije fašiangovými zvykmi

Podtatranské múzeum v Poprade, Obchodný dom Forum Poprad a Prešovský samosprávny kraj vás pozývajú na podujatie Múzeum v „obchoďáku“ – U nás taká obyčaj… Organizátori si pre vás pripravili tvorivé dielne zamerané na fašiangové zvyky a tradície, záujemcovia si budú môcť vyrobiť tradičné masky. Podujatie sa uskutoční vo Forum Poprad – Event zóne na prízemí od 18. do 21. februára v čase od 9.00 do 17.00 h. Tvorivá dielňa začína vždy v celú hodinu a trvá približne 45 minút. Vstup je voľný.

Zaspomínajú si na MS 1970 v lyžovaní

V kine Tatran si pripomenú Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo Vysokých Tatrách spred 50 rokov. Uvidíte film Majstrovská sveta (1970) a dva krátke filmy o propagácii Vysokých Tatier (1966) a o problémoch s výstavbou objektov a komunikácií pre majstrovstvá Tatranské leto 69 (1969). Premietania sa zúčastnia tvorcovia filmu Majstrovstvá sveta: režisér M. Černák, strihačka: M. Černáková, kameraman V. Holloš, dramaturg  R. Urc. Filmy si môžete pozrieť 16. februára o 18.00 h.