Správy z kultúry: V Tatranskom ľadovom dóme budú ešte dva koncerty

Súťažiť budú v prednese prózy a poézie

Vo viacerých mestách nášho regiónu sa v najbližších dňoch budú konať okresné kolá súťaže v prednese poézie a prózy žien a dievčat s názvom Vansovej Lomnička. Do tejto celoslovenskej súťaže sa môžu prihlásiť dievčatá a ženy od 16 rokov a samostatnú kategóriu tvoria súťažiace nad 40 rokov. Hlavným organizátorom súťaže je Únia žien Slovenska s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Súťaž vznikla na počesť spisovateľky a redaktorky prvého slovenského ženského časopisu Dennica Terézie Vansovej.

V ľadovom dóme budú ešte koncerty

Ľadový unikát – Tatranský ľadový dóm je verejnosti prístupný do apríla. Dovtedy sa v ňom uskutočnia ešte dva koncerty. Najbližšiu nedeľu, 23. februára o 15.30 h sa predstaví Duo Altera, ktoré tvoria dve absolventky umeleckých vysokých škôl. Prinesú rôzne alternatívy hudby od klasickej až po slovenské piesne. Na poslednom koncerte v ľadovom dóme 12. apríla vystúpi Martin Geišberg a Daniel Špiner s vlastným autorským projektom. Ich texty sú realistické, hudba poetická a občas premiešaná básňami.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Snímka: Marek Hajkovský

Kežmarčania sa rozlúčia s fašiangami

Cechové a remeselné fašiangy v Kežmarku je názov „rozlúčky“ s obdobím fašiangov, ktorú pripravilo Múzeum v Kežmarku. Podujatie odštartuje v piatok 21. februára o 11.00 h na nádvorí Kežmarského hradu. Tu uvidíte fašiangové ľudové tradície či pochovávanie basy. Pripravené budú aj tvorivé dielne. Z hradného nádvoria pôjde mestom sprievod v maskách smerom k javisku pri radnici, kde vystúpia žiaci kežmarských škôl. Pre všetkých návštevníkov budú pripravené šišky a teplý čaj. Vstup je voľný.

Jozef Spoko Kramár vydal nový singel

Spišskonovovešťan a frontman kapely Smola a Hrušky Jozef Spoko Kramár pokračuje vo svojej sólovej tvorbe a po vydaní prvého úspešného singlu Plamene, vydáva baladu s názvom Aj ty to tak cítiš. Na hosťovanie si pozval pesničkárku a skladateľku Mirku Miškechovú. Druhý videoklip z jeho sólového projektu sa natáčal v priestoroch galérie Tricklandia v Starom Smokovci. Spoka s kapelou Smola a Hrušky môžete vidieť na koncertnom turné, ktoré odštartuje  20. februára v Redute v Spišskej Novej Vsi.

Doplnili denníkové záznamy

Slovenská národná galéria v Bratislave vydala druhé slovenské rozšírené vydanie denníkov maliara Ladislava Mednyanszkého. Ten žil a  dlhé roky pôsobil v Kaštieli Strážky. Novinkou tohto vydania sú nové denníkové záznamy a korešpondencia. Jeho súčasťou je aj bohatý vizuálny materiál zo zbierok kresby Slovenskej národnej galérie a ostatných slovenských galérií. Publikáciu si môžete zakúpiť v Ex Libris SNG, cez e-shop, v Kaštieli Strážky alebo vo vybraných kníhkupectvách.