Správy z kultúry: Vyhlásili jubilejný 55. ročník súťaže Literárny Kežmarok

Začal sa ďalší ročník literárnej súťaže pre deti a mládež

Mesto Kežmarok a Slovenská národná knižnica vyhlásila 55. ročník literárnej súťaže pre deti a mládež na Slovensku Literárny Kežmarok. Súťaž je venovaná žiakom základných škôl a študentom stredných škôl na Slovensku i v zahraničí. Vyhodnotenie sa uskutoční 17. až 19. júna v Kežmarku, uzávierka prihlasovania prác je do 9. apríla. V rámci jubilejného ročníka si organizátori pripravili aj novinky, jednou z nich budú tvorivé dielne s niekdajšími účastníkmi a víťazmi súťaže Danielom Hevierom či Jakubom Nvotom.

Tento ročník literárnej súťaže je jubilejný. Snímka: mam

Nominovali ju na Slovenku roka

Popradčanka a poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Poprade Tatiana Husárová je nominovaná v prestížnej ankete Slovenka roka 2020 v kategórii Vzdelávanie. Stojí za vznikom Art Academy v Poprade, kde sa venuje talentovaným deťom v oblasti dramatizácie a cudzích jazykov. Založila súťaž Rés Cordis – Vec srdca, ktorá je celoslovenskou prehliadkou v umeleckej dramatizácii a interpretácii európskych jazykoch. Hlasovať môžete do 29. mája a viac informácií nájdete na stránke www.slovenkaroka.sk.

Vyšla kniha o šľachtických sídlach

Svetlo sveta uzrela piata časť Vidieckych šľachtických sídiel. Napísali ju historik a vedec Tomáš Janura a historička umenia Michaela Haviarová a tentokrát sa venujú Spišskej stolici. V úvode knihy je uvedený stavebný vývoj sídiel v stolici, nasleduje katalógový zoznam s podrobným opisom vidieckych sídiel, ktoré nie sú uvedené v súpisoch pamiatok. Knihu uvedú do života v apríli v Levoči a budete si ju môcť zakúpiť cez distribučnú sieť a vydavateľstvo Spoločnosť Kolomana Sokola.

V knižnici uvidíte ďalšiu výstavu

V mestskej knižnici vo Svite si môžete do 2. marca pozrieť putovnú výstavu Najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku za rok 2018. Od 3. marca bude v priestoroch knižnice vystavovať svoje diela Nikola Szabová pôvodom z Bratislavy. V roku 2019 jej Podtatranské osvetové stredisko udelilo druhé miesto za obraz Hlučná prázdnota. V súčasnosti sa venuje figurálnym civilizačným motívom a medziľudským vzťahom. Mesto Poprad a široké okolie ju uchvátilo natoľko, že sa tu rozhodla usadiť.