V Tatrách vyhlásili 3. stupeň lavínového nebezpečenstva

Horská záchranná služba upozorňuje vo Vysokých Tatrách na výskyt vetra, ktorý v nárazoch dosiahne až 180 km/h. V priebehu predchádzajúceho dňa vo vyšších polohách nasnežilo 20 až 40 centimetrov nového snehu.

Snímka: Téryho chata

SHMÚ vydal pre pohoria výstrahu 3. stupňa pred silným vetrom. Na vetrom exponovaných miestach je snehová pokrývka tvrdá a zľadovatená, hrozí tu riziko pošmyknutia sa. Návštevníci národného parku by mali pamätať aj na to, že  Tatranská magistrála je v úseku Hrebienok – Sliezsky dom pre popadané stromy nepriechodná. Úsek Popradské pleso – Sliezsky dom (magistrála) nemá zimné značenie a je tu veľká pravdepodobnosť zablúdenia. Nezabúdajte ani na to, že platí sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá a po 16.00 h sa začína stmievať.

Pohyb vo vysokohorskom teréne si rozmyslite

„Horská záchranná služba upozorňuje všetkých návštevníkov, aby očakávane podmienky nepodceňovali a pri plánovaní túr sa radšej miestam s výskytom silného vetra vyhli. Vplyvom sneženia a vetra sa vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, to znamená 3. stupeň z 5-dielnej stupnice. Nový, vetrom previevaný sneh napadol na tvrdý firnový sneh a je nedostatočne previazaný,“upozorňuje Horská záchranná služba. Vplyvom vetra sa vytvorili nebezpečné snehové dosky, vankúše a preveje, ktorých stabilita je veľmi nízka. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, dokonca sa predpokladá výskyt stredne veľkých spontánnych lavín.

Horská záchranná služba dôrazne neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne.

(jat)