Aj bez trénera Stavěla sa BAM-ke darilo

Basketbalistky majú za sebou úspešný víkend.

BAM Poprad – ŽBK Rožňava. (Snímka: mik)

Keďže sa v úvode sezóny rekonštruovala palubovka v Aréne Poprad, na prvý domáci zápas v rámci 1. ligy žien a junioriek nastúpila BAM-ka až v novembri, takže teraz si domáce prostredie užíva omnoho viac, veď od decembra hrala iba pod Tatrami. V tomto období sa jej darí aj výsledkovo, pretože z ôsmich stretnutí prehrala iba jedno 24. januára proti bratislavskému Slovanu a aj to iba o tri body. Uplynulý víkend mali dvoch diametrálne odlišných súperov. CBK Munibuseuropa Košice totiž okupoval druhú priečku tabuľky a ŽBK Rožňava bol posledný.

BAM Poprad – ŽBK Rožňava. (Snímka: mik)

Cenný skalp

Trénera BAM Poprad Petra Stavěla trápili zdravotné problémy natoľko, že musel byť aj hospitalizovaný, takže družstvo viedol jeho asistent Tibor Kmetoni. Jeho zverenkyne vedeli o kvalitách a silnej stránke Košičaniek, takže stavali na poctivej defenzíve a vyšiel im aj vstup do stretnutia so šnúrou 7:0. Vedenie si udržiavali po celý čas a ich prístup sa odzrkadlil aj na cennom triumfe 75:64. „U nich sme prehrali vysokým rozdielom, takže sme vedeli, že to bude ťažké aj doma. Podarilo sa nám im to oplatiť, za čo sme nesmierne rady. Dôležitá bola tímovosť a obrana. V Košiciach nás zdolrožRoali vďaka množstvu rýchlych protiútokov. Hneď prvý pas a rýchlo sme dostávali ľahké koše, čím nás vtedy zaklincovali. Teraz im to vyšlo možno päťkrát, čiže sme si to dobre ustrážili a nebolo to také badateľné. Dobre sme komunikovali a bránili. Kľúčové bolo zlomiť to obranou, a potom to ide aj v útoku. Bojovali sme do poslednej minúty,“ hodnotila najskúsenejšia hráčka BAM-ky Mariana Tetemondová.

Michaela Falisová si proti Rožňave zranila členok. (Snímka: mik)

Povinné víťazstvo

Proti poslednej Rožňave predviedli Popradčanky napriek nie úplne presvedčivému úvodu podľa očakávania suverénnu jazdu. Každá z basketbalistiek tak mohla dostať dostatočný priestor na palubovke a všetky okrem jednej sa zapísali aj do streleckej listiny. Túto malú škvrnu na tabuli chceli domáce dievčatá zmazať a kolegiálne hecovali do úspešného zakončenia aj Michaelu Falisovú. Tá však pri jednej z akcií tesne pred koncom zle dostúpila a s bolesťami členka ju musel Tibor Kmetoni odniesť na lavičku v náručí. Poprad napokon zvíťazil aj vďaka trojke Tetemondovej s klaksónom presvedčivo 82:38. „Chýba nám tréner, takže sme boli zvedavé, ako to bude vyzerať. Môžeme byť však veľmi spokojné. Hráme pohodovo s elánom, na basket sa dá pozerať, kolektív je výborný. Ani náladička a energia nám nechýba, takže spokojnosť. Zápas bol oproti sobote pohodovejší, ale neskutočne nás mrzí zranenie spoluhráčky, ktorej sa to stalo aj pred rokom a presne dve minúty pred koncom,“ vyjadrila sa najlepšia strelkyňa (17 bodov) Ema Rodáková a doplnila ju Mariana Tetemondová: „Priestor dostali aj dievčatá z lavičky, ktoré hrávajú menej, pretože sme vedeli, že by to pre nás mala byť povinná jazda, veď aj v Rožňave sme zvíťazili veľkým rozdielom. Sú to mladé baby, ktoré sa až tak naplno basketbalu nevenujú. Trvalo nám, kým sme sa rozbehli. Z našej strany to bolo na začiatku také ležérne a nemohli sme sa dostať do tempa. Vedeli sme, že musíme hrať rýchlo a ony sa nebudú stíhať vracať. Postupne sme sa však rozbehli, zvyšovali náskok a doviedli to do úspešného konca. Taký nedeľný zápas. Mrzí nás zranenie spoluhráčky. Zraniť sa v takomto stretnutí, ktoré sme vedeli, že zvládneme a už bolo aj rozhodnuté, je o to horšie.“

BAM Poprad – ŽBK Rožňava. (Snímka: mik)

Už pôjdu aj vonku

Počas domácej série BAM Poprad okrem spomínanej porážky so Slovanom zdolala Žilinu, Trnavu, juniorky Slovana i Banskej Bystrice, ktorá je spojená so Zvolenom, UMB Banská Bystrica a teraz CBK Košice i Rožňavu. „Je to výborné, pretože aj pred dvoma týždňami sme oba zápasy vyhrali a vtedy to bol pre nás prvý stopercentný víkend. Užili sme si to ako aj teraz, ale musím ostať nohami pevne na zemi, pretože nás čaká Spišská Nová Ves a Tydam Košice, ktorým sme doma prehrali o bod, takže im máme čo vracať. Budú to náročné stretnutia,“ doplnila Mariana Tetemondová.

Michal KLEIN