Čarovný svet folkloristky Ruženy Zachvejovej

Časy, keď sme sa v Ždiari pomaly hanbili vybrať kroj, sú dávno preč. Dnes je našou pýchou. Folklór je však pýchou celého Slovenska, nielen našej obce a v súčasnosti je doslova módou, preniká všade.

Ružena Zachvejová. Snímka: Martin Habánek

Na jednej strane to pomôže nadchnúť mladých ľudí, aby sa mu venovali, avšak pri plytkosti poznania masových milovníkov folklóru, ktorým na to, aby spoznali goralskú kultúru stačí napríklad na hlave „pravý“ červený goralský klobúk priamo z Číny, niekedy človeka zosmutnie. Trochu preháňam, ale pri dnešnej povrchnosti je tak vzácne, keď sa môžeme občas vrátiť späť v čase a pripomenúť si čistú a nefalšovanú krásu ľudovej kultúry.

Plickova i Habánkova modelka

Po nedeľnej omši ideme z kostola domov. Áno, je tam, nižšia staršia pani. Čaká, koho by „odchytila“ a padol jej pohľad na mňa. Deti zrýchlia, manžel si vzdychne lebo vie, že káva, ktorú mi pripraví, opäť raz vychladne. Budem tam počúvať, čo mi dnes chce pripomenúť, upozorniť ma, že nenosíme v súbore spodničky, a potom sa nám tlačia sukne, kde nemajú. Opäť si zaspomína na festival v Strážnici, že z tých, ktorí tam tancovali, žijú už iba dve a že ona si všetky mená stále pamätá. Poznáte ten pocit, keď počujete príbeh starého človeka viackrát, nie? Ale to je ten návrat a tá čistá krása, keď sa necháte vtiahnuť a prekonáte presvedčenie, že nemáte čas a všetko viete, lebo ste to viackrát počuli. To je ten čarovný svet pani Ruženy Zachvejovej, čerstvej 90-ročnej „dámy“ zo Ždiaru. Píšem dámy, lebo tých 90 rokov by jej nikto nehádal, najmä keď ide do kostola v kroji a paličku si nechá tajne vzadu v kostole, s noblesou „dámy“ sama vykročí a odmietne aj ponúkané rameno, to by bolo pod jej úroveň…

Ružena Zachvejová. Snímka: Martin Habánek

Veru je to dáma, v jednom článku ju nazvali Plickova modelka. Dnes ju milovníci folklóru na Facebooku môžu kľudne nazvať „Habánkova modelka“. Toľko „lajkov“ a obdivných komentárov, koľko sa jej dostalo potom, čo fotograf Martin Habánek zavesil jej fotografie na Facebook, by jej mohli závidieť aj niektoré celebrity. Ustrojenie, pokora, charizma, živý pohľad a prežité roky v každej vráske sú neskutočne presvedčivé a ozajstné. Pred časom sme pri folklórnom spracovaní čepenia zistili, že už presne nevieme, ako sa čepí nevesta s dlhými a hustými vlasmi, ktoré musia ísť pod čepiec. Po „akože“ pokarhaní prišla pani Ružena Zachvejová na nácvik s batôžkom, kde bol čepiec, zopár potrebných veci a dva klince. Najprv sme neverili, ale áno tie klince slúžili na to, aby upevnili vlasy vo vrkoči na nepravidelné koliesko pod čepcom nazývané „okrovek“ a mňa až zamrazilo pri pomyslení, že niečo tak vzácne a múdre by sme nezachovali.

Jubilantka si na oslave aj zatancovala

Pred pár dňami sme oslavovali jej 90. narodeniny, tak ako sa patrí, rodina a folkloristi, spolu 80 ľudí. Ešte si aj zatancovala goralský sólový tanec, nevydržala sedieť za stolom. Myslím si, že ju nezaujímali všetky tie kytice a dary. Jej pohľad ma presvedčil, že sa najviac teší, že sa dožila, že je tu, v spoločenstve „svojich“ ľudí. To, že sme v kroji a hrá goralská muzika je pre ňu najväčší dar a prejav úcty.

Ružena Zachvejová. Snímka: Martin Habánek

Vchádzam do jej drevenice a pociťujem tú atmosféru starých čias. Ako keď sme boli deti a chodili k babke, ona otvorila skriňu a tam na nás stále čakali cukríky. V kuchyni krásna stará piecka, kde občas stále zavoňajú ždiarske „moskole“, na skrini vzácny opasok otca – Mateja Pitoňáka, na stole rodinná kronika s podpismi mnohých slávnych ľudí, ktorí ich navštívili a množstvo fotografií… Spomienky, príbehy, spomienky. Počúvam, občas sa stratím a musím si tonechať vysvetliť. Potom, keď prídem domov a pozriem sa na hory, naozaj mám pocit, že tie ovce sa tam stále pasú a počujem ich zvonenie či nárek matky, ktorá podľa jej príbehu tam kdesi v horách našla svoje mŕtve dieťa. Nakoniec ma znovu premôže ten pocit, že musíme zachovať to staré, vzácne a čisté, čo v Ždiari máme, napriek starostiam, bolestiam, nedostatku času a niekedy aj malicherným sporom. Ešte raz všetko najlepšie pani Zachvejová, nech nám dá Pán Boh ešte čas, aby sme dokázali všetko spoločne uchovať!

Katarína BURGEROVÁ

Folklórna skupina Goral a Občianske združenie
Spolok goralského dedičstva