Jaroslav Belejčák: Divák neodpustí lajdáckosť a slabé nasadenie

Futbalisti majú už v stredu na programe Slovnaft Cup a v sobotu sa začína jarná časť II. ligy, takže sme sa porozprávali  s trénerom FK Poprad Jaroslavom BELEJČÁKOM.

Staronový kormidelník FK Poprad Jaroslav Belejčák. (Snímka: mik)

V januári ste prevzali trénerskú taktovku po Marekovi Petrušovi. Pod Tatrami však začínate už svoje tretie pôsobenie.

» Prvýkrát som sem prišiel pred štyrmi rokmi, keď sa ešte len začínal vytvárať konkurencieschopný tím s dlhodobým výhľadom pre I. ligu. Boli tu však iba domáci chlapci, trénovali sme po večeroch, ale pomaly sa to kryštalizovalo. Potom som odišiel, do Popradu prišiel pán Šturma a klub začal zháňať posily či už z Česka, ale postupne aj viac zo zahraničia. Popradu však hrozilo vypadnutie z II. ligy a vedenie odvolalo pána Šturmu. Prišiel som ja a do baráže sme šli spolu s Mikym Dvorožňákom a Stanom Šestákom. V baráži s trnavským B-čkom  sme uspeli, zachránili. Následne som tu spolu s Mikym Dvorožňákom strávil celú sezónu 2017/18, kde sme skončili na treťom mieste.

Čomu ste sa venovali doteraz?

» Teraz bývam v Bratislave, konkrétne v Podunajských Biskupiciach, kde je perfektné ihrisko, no keďže tam neexistuje organizovaný futbal, tak je nevyužité. Chceli tam teda založiť klub a začal som pracovať tam. Potom však za mnou prišli zástupcovia saleziánskeho klubu Domino Bratislava, kde žiaci hrávajú prvú a dorastenci druhú ligu.  Venujú sa prioritne mládeži, majú 350 detí, čo ma veľmi napĺňalo. Majú síce aj družstvo seniorov, ale nekladie sa naň dôraz. Hrávajú v zaujímavom prostredí v centre Trnávky, dookola sú samé bytovky, ale k dispozícii majú tri veľmi dobré plochy. Saleziáni tam robia futbal, naozaj, dobre. Na starosti som mal všetky žiacke družstvá, bol som tam spokojný a nerád som odtiaľ odchádzal. Prišla však ponuka z Popradu, že potrebujú pomoc a keď sa dá, tak rád pomôžem.

Peter Ďuriš s Jaroslavom Belejčákom na jednom z prvých tréningov. (Snímka: FK Poprad)

Čím vás ponuka od FK Poprad oslovila a ako ste si rozdelili úlohy s asistentom Petrom Ďurišom?

» Vysvetlili sme si vízie, povedali čo a ako budeme robiť. On je mladý, ambiciózny, takže tréningovú prácu na ihrisku prenechávam väčšinou jemu. O všetkom však debatujeme, stane sa aj, že si protirečíme, ale ak sa aj nezhodneme, tak je to normálna pracovná vec. Predstavu o našom futbale však máme zhruba rovnakú. Chceme hrať behavý a útočný futbal. Páčia sa mi jeho názory a stotožňujem sa s nimi. Teraz tu už máme Španielov, Brazílčanov a domácich nie je veľa. Zo starších akurát Gallovič, ktorý je veľmi dobrý chlapec. Chceme sa však vrátiť naspäť k tomu, čo bolo a tím postaviť na vlastných odchovancoch. Práve to ma oslovilo, keď za mnou prišiel prezident klubu po odvolaní Mareka Petruša, následne sa mi ozval aj Stano Šesták i Peťo Ďuriš, prebrali sme si základné veci. Potrebovali pomoc a budúcnosť popradského futbalu chcú postaviť na mladých, ktorí teraz hrajú dorasteneckú ligu. Ja som vôbec nepočítal s tým, že pôjdem do Popradu a niekedy si kladiem otázku, prečo som tu a neviem si na ňu odpovedať.

Aké boli vaše dojmy, keď ste začali spoznávať tím pri prvých tréningoch?

» Dojmy boli celkom dobré. Niektorých som ešte z predchádzajúceho pôsobenia poznal, ale väčšinu nie. S chlapcami nie sú problémy, chcú robiť a uvidíme, na čo majú. V príprave sa ukazujú dobre, no vysvedčenie im vystaví až súťaž. Chceme, aby žili futbalom, aby ich práca napĺňala a uverili, že ich chceme niekam posunúť. Ja nehovorím o postupe. Mňa zaujíma najbližší tréning a zápas. Keď chlapci pôjdu kvalitatívne hore, tak sa, prirodzene, dostavia aj výsledky.

Matej Grešák sa v novom systéme Ďuriša s Belejčákom zhostil úlohy ľavého beka. (Snímka: mik)

Boli ste spokojný s plánom prípravných stretnutí, ktorý sa zrodil ešte pred vaším príchodom?

» Určite by som niečo zmenil, ale napriek tomu to bolo v poriadku. Konfrontácia s českými klubmi je vždy pozitívna, pretože majú k zápasom iný prístup. Podobne ako Poliaci. Pri Tipsport lige však bolo negatívom, že sa začínala príliš skoro. Teraz sme stihli potrénovať a až tak prejsť na prípravné zápasy. Som rád, že sme hrali s dvoma prvoligovými mužstvami. Pred štyrmi rokmi by nás prvoligové mužstvo nezobralo, no teraz s nami chcú hrať. Ďalším pozitívom bolo sústredenie v Turecku, za čo ďakujeme vedeniu FK Poprad. Každý z chlapcov, ktorý bol v príprave, si zahral. S Pohroním to bolo v prvom polčase celkom vyrovnané, potom už boli domáci lepší. V Nitre som videl potrebné nasadenie a fajn to bolo aj po futbalovej stránke. Prehrali sme, ale nevadí. Stretli sme sa aj s treťoligistami a každé mužstvo, ktoré príde do Popradu, chce ukázať kvalitu i bojovnosť. Skúšali sme nový systém hry a splnilo to účel. Povyhrávali sme, ale výsledky sme nebrali do úvahy, dôležité bolo, či chlapci hrali to, čo od nich chceme.

Čo hovoríte na sústredenie v Turecku?

» Bolo trošku haló, že ideme hrať proti tretiemu tímu ruskej ligy. Rostov však postavil juniorku, resp. B-čko, kde boli síce mladí behaví futbalisti, ale my sme boli pripravení hrať proti Á-čku. Najmä v prvom polčase sme dominovali. Proti Kursku sa klasická ruská škola ukázala ešte viac, ale už aj tam povolila tá tvrdosť z minulosti a do popredia ide futbalovosť. S Estóncami sme mali viac z hry, no oni hrozili brejkmi. Mali starších hráčov, ale tiež to bola tá ruská škola. Škoda, že sme nemali aj iných súperov, ale ďakujeme aj za to. Hrali sme na kvalitných terénoch vo výbornom počasí a veríme, že to prinesie ovocie.

Dávid Gallovič. (Snímka: mik)

Keďže Martin odriekol sobotný zápas, sériu prípravných duelov ste v stredu ukončili domácim triumfom nad Lipanmi 1:0.

» Z našej strany to nebol dobrý výkon. Tak, ako sme hrali prvý polčas, takto sa prezentovať určite nechceme. Bolo to rozhárané, chýbala behavosť, takže s týmto prípravným zápasom nemôžeme byť spokojní. V druhej polovici sa to zlepšilo, ale aj tak sme nehrali to, čo sme chceli. Neviem, či to oproti Turecku bolo zimou alebo iným terénom. Mohol to byť aj prechod z toho zaťaženia, keďže chlapci mali trošku voľna. Pohybovo sme boli zlí a hrali sme príliš opatrne.

Z kádra v zime odišli Pajer, Jančo i Zošák. Do poľa prišli za nich dve náhrady a konkurenciu v bráne zvýši Samel Vavrúš.

» Končila im zmluva a Zošák sa zo dňa na deň spontánne rozhodol, že ukončí kariéru. Ako skúsený futbalista s výbornou prihrávkou, ktorý dokáže aj vystreliť, by však svoje miesto v mužstve ešte mal. Kanu i Oscar sú síce menšej postavy, ale pohybliví a behaví. Mali by hrať v základnej zostave uprostred záložnej formácie. Očakávame od nich dosť veľa. Kanu bol vo Vranove aj gólový. Dobre sa ukazoval a ukazuje sa aj teraz. Vavrúš je nádejný brankár, ktorý si prešiel mládežníckymi reprezentáciami. Medzi ním a Malecom bude boj o post jednotky. Chytať bude ten, ktorý bude mať lepšiu formu. Najlepšie je, keď sa vyprofiluje jednotka, ktorá na seba vezme zodpovednosť a mužstvo sa na neho spolieha.

Trio nových posíl: Wisdom Uda Kanu, Samuel Vavrúš a Oscar Castellano Matallana. (Snímka: mik)

Aký je aktuálny zdravotný stav vašich zverencov?

» Negatívom sústredenia v Turecku je zranenie Brazílčana Arthura, s ktorým sme počítali na post desiatky (stredový ofenzívny stredopoliar, pozn.). Gólovo i herne sa ukazoval veľmi dobre, ale na tréningu si zranil koleno a hrozí mu dlhodobejší výpadok. Inak nemáme žiadne ani svalové zranenia, ostatní sú zdraví. Za to patrí vďaka aj kondičnému trénerovi, ktorí si na rozcvičkách dával záležať.

Spomínate post tzv. desiatky. Aké rozostavenie teda budete preferovať?

» Uvidíte na ihrisku, ale v každom prípade chceme hrať na dvoch útočníkov. Máme viacero alternatív – Andrić, dorastenec Olejník, ďalší mladík Slebodník a využiteľný je aj Enzo Arevalo. V zálohe vytvoríme tzv. diamant a hrať chceme aj s ofenzívnymi krajnými obrancami. Hľadali sme na to vhodné typy, tak verím, že sme ich našli a presadia sa. Hlavne, aby tam bola jednoduchosť a behavosť, skrátka útočný futbal. V príprave sme mali piatich dorastencov – Kuc, Jurčišin, Ficko, Luterán a Olejník. Dorast však už v nedeľu začal ligu a oni budú hrať primárne tam. Ukázali nám však, že v prípade potreby si ich môžeme stiahnuť aj na mužský majstrovský zápas.

Pred troma rokmi Podtatranci postúpili do semifinále Slovnaft Cup-u vďaka triumfu v Dunajskej Strede. (Snímka: archív/rov)

Ostrá previerka vás čaká v stredu v rámci štvrťfinále Slovnaft Cup-u.

» Do každého zápasu ideme s tým, že ho chceme vyhrať. Dunajská Streda síce aktuálne nemá dobré výsledky, ale kvalitu určite má. Hrá sa až o pol siedmej večer, ľudia tam určite prídu. Raz tam už popradská motyka vystrelila a pokúsime sa o to opäť. Určite tam nechceme byť v pozícii obetného baránka. Ak aj náhodou prehráme, nič sa nedeje.

Čo očakávate od jarnej časti II. ligy?

» Máme sedembodovú stratu, čo nie je až také podstatné. Prvé dve jarné kolá hráme v Košiciach a v Skalici. Tieto výsledky dosť napovedia. S prípravou sme boli spokojní, ale vysvedčenie ukážu až majstrovské zápasy. Sám som zvedavý, aké to bude. Očakávania v Poprade sú veľké, ale ja o postupe nebudem rozprávať. V každom stretnutí chceme hrať na doraz. Nech to nie je do šírky, aby to nebolo zdĺhavé, aby diváci odchádzali zo štadióna spokojní. Chceme ich potešiť dobrou hrou. Divák odpustí aj porážku, ale neodpustí lajdáckosť ani slabé nasadenie.

Michal KLEIN