Karty sú rozdané. Koalícia pohorela, na vládu sa chystajú opozičné strany

Účasť v parlamentných voľbách bola vyššia ako pred štyrmi rokmi.

Ilustračná snímka: rov

Máme za sebou ôsme parlamentné voľby po roku 1989. Doterajšia vládna koalícia v nich utrpela porážku a odchádza do opozície. Naopak, doterajšia opozícia, zvlášť strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, sa môže tešiť z veľkého úspechu. Dokázali presvedčiť viac ako štvrtinu voličov. Po 12 rokoch končí vláda strany Smer-SD, do parlamentu sa vôbec nedostali jej koaliční partneri SNS a Most-Híd.

Výsledky volieb do NR SR 2020. Snímka: rov

K voľbám prišlo takmer 66 percent voličov

Účasť na voľbách dosiahla 65,80 percenta, keď z takmer 4,433 milióna voličov prišlo k volebným urnám 2,917 milióna voličov. Je to o približne šesť percent viac ako pred štyrmi rokmi. Len v Poprade presiahla volebná účasť tú celoslovenskú, keď k urnám prišlo 66,43 percenta voličov. V okresoch Levoča, Stará Ľubovňa i Kežmarok prišlo menej voličov ako bol celoslovenský priemer. Najmenej v okrese Kežmarok, a to len 58,77 percenta.

Po sobotňajších voľbách sa do Národnej rady SR dostalo šesť politických subjektov: OľaNO, ktoré získalo 25,02 percenta hlasov a v parlamente obsadí 53 kresiel. Na druhom mieste skončil Smer-SD s 18,29 percentami a 38 kreslami. Na treťom mieste skončila strana Sme rodina, ktorá získala 8,24 percenta hlasov a v parlamente obsadí 17 kresiel. Do parlamentu sa dostala aj strana Kotlebovci-ĽSNS so ziskom 7,97 percenta, vďaka čomu zaujme 17 kresiel. Strana SaS získala 6,22 percenta a v Národnej rade obsadí 13 kresiel. Poslednou parlamentnou stranou je nováčik Za ľudí, ktorý získal 5,77 percenta hlasov a v parlamente zaujme 12 kresiel.

Výsledky volieb do NR SR v okresoch. Snímka: rov

KDH v našich okresoch bodovalo

Nad päť percent získala aj Koalícia PS a Spolu, a to 6,96 percenta, avšak na postup do parlamentu potrebovala získať aspoň sedem percent. Tesne pred bránami parlamentu zostalo aj KDH, ktoré získalo len 4,65 percenta hlasov a hoci im hlas dalo viac ľudí ako pred štyrmi rokmi, nestačilo to na postup do parlamentu. V našich okresoch by KDH získalo viac ako päť percent potrebných na vstup do parlamentu. Naopak, v niektorých okresoch sa nad zvoliteľnou hranicou neobjavila SaS, ale ani strana Za ľudí.

Rastislav OVŠONKA