Knižnice ponúkajú nové knihy i besedy s autormi

V pondelok 2. marca odštartovalo celoslovenské podujatie Týždeň slovenských knižníc s mottom Knižnice pre všetkých.

Do regálov knižníc pribudli nové knihy. Snímka: vmi

Ambasádorkou tohto ročníka je Eva Pavlíková, členka činohry Divadla Andreja Bagara v Nitre. Do tohto podujatia sa zapojili aj viaceré knižnice z nášho regiónu. Prinášame vám prehľad akcií, ktoré si pripravili na tento týždeň. Pozrieme sa aj na to, či ľudia ešte vôbec čítajú, po akej knihe najčastejšie siahnu a či medzi regálmi s knihami nájdeme aj deti.

Uprednostňujú osobný kontakt

Podtatranská knižnica v Poprade má štyri pobočky. Tá hlavná a najväčšia sa nachádza na Podtatranskej ulici, ďalšia je na Juhu I, na Juhu III i v Spišskej Sobote. Ku koncu minulého roka eviduje 7 967 zapísaných čitateľov, ktorí si vypožičali spolu 210-tisíc kníh. Podľa slov riaditeľky  knižnice Moniky Naštickej sa návštevnosť a počet výpožičiek oproti predchádzajúcemu roku 2018 mierne zvýšili. Najviac ľudí siahlo po knihách od slovenských autorov a autoriek, obľube sa tešia knihy s detektívnym a romantickým žánrom. Zamestnanci knižnice pripravili minulý rok vo svojich priestoroch spolu 831 podujatí pre školy i pre širokú verejnosť. „Pre školy máme pripravený kalendár podujatí na celý rok a pedagógovia si z neho vyberajú.

Deti v knižnici. Snímka: vmi

Deti tak prídu do knižnice, kde ich čaká takzvané zážitkové čítanie a v rámci neho im predstavíme daného autora a jeho knihu. Potom dostanú úlohy a hravou formou sa im snažíme upresniť získané informácie,“ uviedla Monika Naštická. V knižnici uprednostňujú osobný kontakt s čitateľmi, knižnica potom plní aj sociálnu funkciu. „Je to priestor, ktorý by mali spoznať aj deti, a keď to vidia na vlastné oči, tak je to niečo iné, ako keby sme išli my do školy,“ povedala Monika Naštická. Aktívnou kategóriou čitateľov sú seniori, ktorí veľa čítajú a zúčastňujú sa aj podujatí v knižnici. Jedným z takýchto podujatí sú besedy s viacerými slovenskými autormi o ich tvorbe. Minulý rok pribudlo do knižných regálov 5 250 knižných jednotiek – beletria i literatúra pre deti. Podtatranskú knižnicu navštívia slovenskí spisovatelia aj počas týždňa knižníc. Pre deti bude pripravený aj denný tábor, do ktorého sa môžu prihlásiť bez registrácie. Posledný marcový piatok bude patriť Noci s Andersenom.

Podtatranská knižnica v Poprade. Snímka: rov

Knihy nájdete aj na železničnej stanici

Podtatranská knižnica prišla s nápadom priniesť knihy na železničnú stanicu v Poprade. „Je to síce iba jeden regál, ale plný kníh, ktoré si budú môcť cestujúci prečítať,“ priblížila Monika Naštická. Záujemcovia si môžu knihy prečítať priamo na stanici, alebo si ich môžu vziať so sebou do vlaku.Podľa slov Moniky Naštickej ich čitatelia nemusia vrátiť, ale v prípade, že prídu do Popradu, tak do regála môžu uložiť svoju knihu. Cieľom je, aby regál nezostal prázdny. „O knihy sa budeme starať a pravidelne ich dopĺňať. V prípade problému je tam uvedený aj kontakt na nás,“ uzavrela riaditeľka Monika Naštická.

Digitálna doba knižniciam nepraje

Mestská knižnica v Kežmarku eviduje ku koncu minulého roka 3 349 čitateľov, čo je takmer rovnaký počet ako v roku 2018. Tí prešli jej bránami vyše 22-tisíc krát. Dospelí čitatelia si vypožičali najviac kníh s detektívnou, historickou a ľúbostnou tematikou, pričom najčítanejšie boli knihy slovenských autorov ako Dominik Dán a Jana Pronská. Detskí čitatelia siahli po knihe Harry Potter a po detektívnych a dobrodružných príbehoch od Thomasa Brezinu. „Knižnice a čítanie klasických dokumentov majú veľkú konkurenciu v podobe rôznych iných médií, čo má niekedy za následok pokles počtu návštevníkov a spochybnenie hodnoty knižnice ako fyzického priestoru. Preto by sme sa mali zamyslieť a vyselektovať zdroje, ktoré nám ponúknu kvalitný a zmysluplný obsah. A to je aj naša spoločenská úloha,“ povedala vedúca kežmarskej mestskej knižnice Jana Schönová. V súčasnosti sa v knižničnom fonde nachádza 40 300 knižničných jednotiek, minulý rok do neho pribudlo 650 nových kusov. Tak ako v popradskej knižnici, tak aj v tej kežmarskej dostávajú priestor besedy so slovenskými autormi ako je Július Belan či Marka Staviarska.

Beseda s Juliusom Belanom v Kežmarku. Snímka: vmi

Knižnica pripravuje podujatia pre každú vekovú kategóriu od materských škôl, cez základné až po stredoškolákov i špeciálne školy. Podľa slov Jany Schönovej deti, ktoré takto navštívia knižnicu prvýkrát, pozvú aj svojich rodičov, takže potom číta celá rodina. V kežmarskej knižnici fungujú aj kolektívne prihlásenia, keď si celý kolektív chodí pravidelne vymieňať zapožičané knihy. „Je to veľmi dobré, lebo deti sa tak učia pravidelnosti a získavajú návyky. U stredoškolákov sa nám stáva, že po odprezentovaní knihy si ju chcú požičať a prečítať,“ priblížila Jana Schönová.

Knižnica v Kežmarku pripravila počas Týždňa slovenských knižníc pre svojich čitateľov 3. marca deň bez registračných poplatkov. Počas týždňa budú návštevníkom k dispozícii výstavy obrazov dvoch autoriek: rodáčky Janky Peštovej, ktorá je aj ilustrátorkou detskej knihy Slnička a Tulipko a šperkárky a výtvarnej pedagogičky Milady Kotorovej. V piatok 27. marca pripravuje knižnica prezentáciu najnovšej knihy regionálnej spisovateľky Evy Raffajovej Oranžové šťastie pomaranča.

Veronika MICHALČÍKOVÁ

 

Týždeň slovenských knižníc v knižniciach nášho regiónu

Podtatranská knižnica Poprad, Podtatranská ulica

  1. marec, 17.00 h – Beseda so Zdenkou Wenzlovou Švábekovou, autorka knihy Roztavené putá
  2. marec, 14.00 h – Vansovej Lomnička
  3. marec, 17.00 h – Beseda s Johnym Peťkom, autor knihy Démon chlast I., II.
  4. marec, 10.00 h – V knižnici je zábava
  5. až 6. marec, 8.00 – 15.00 h – Havránkovo, denný tábor pre deti

Bližšie informácie o podujatia v ostatných pobočkách nájdete na webovej stránke knižnice. Vstup voľný

Mestská knižnica Kežmarok

3. marec – deň bez registračných poplatkov

Mestská knižnica Svit

5. marec, 16.30 h – prezentácia titulu Kniha o súcite autora Milana Šišmiša (o vývoji slovenského vegetariánstva, jeho významných osobnostiach a ideách)

Knižnica Jána Henkela Levoča

  1. marec, 14.00 h – olovrant v knižnici pre seniorov
  2. marec, 17.00 h – čítanie v pyžamkách pre malých a veľkých
  3. marec, 16.00 h – olovrant v knižnici pre všetkých. Čítanie a rozhovory pri káve a chutnom občerstvení
  4. marec, 10.00 – 11.00 h – pre mamičky a detičky. Prezentácia kníh pre najmenších a ich rodičov.

Burza kníh – Počas celého týždňa bude prebiehať burza kníh v jednotlivých oddeleniach knižnice. Za symbolickú cenu si čitatelia môžu kúpiť knihy vyradené z fondu knižnice.

Ľubovnianska knižnica, Stará Ľubovňa

Pre verejnosť

od 2. do 31. marca výstava – Ľudová architektúra vo fotografii Jána Lazoríka. S výstavou je spojená prednáška Moniky Pavelčíkovej:

3. marec o 17.00 h. – Etnograf Ján Lazorík

Pre deti každý deň

Kniholov – odmena za nájdenie niektorej z kníh, ktoré v regáloch tajne označili knihovníčky

Rozprávky na stene – obrázkové hádanky

Knižná šifra – Misia Harry Potter. Splň misiu a získaj certifikát znalca Harry Pottera