Krátke správy z regiónu – 10. týždeň

Obnovujú Ľubovniansku nemocnicu

V rámci dobudovania kapacít a modernizácie infraštruktúry Ľubovnianskej nemocnice za 7,5 milióna eur pokračujú aj v tomto roku, polovicu financií získali z Eurofondov. V súčasnosti sa pracuje na obnove chirurgického, rádiologického oddelenia a detského oddelenia, nasledovať má gynekologicko-pôrodnícke. Jeden milión eur by malo stáť prístrojové vybavenie do zrekonštruovaných priestorov. Projekt počíta aj s vybudovaním nového urgentného príjmu a rekonštrukciou operačných a pôrodných sál.

Ľubovnianska nemocnica. Snímka: rov

Vítaní sú nie len obézni

V stredu si pripomíname Svetový deň obezity, na túto chorobu 21. storočia trpia dve tretiny dospelej populácie, zvyšujúci sa výskyt je aj u detí. V tento deň na vás čakajú zdravotno-výchovné aktivity v lekárňach na Slovensku. V našom regióne sa zapojila Benu lekáreň na Námestí sv. Egídia v Poprade. Medzi 9.00 a 12.00 h vám zistia základné parametre a poskytnú poradentsvo v oblasti zdravej výživy. Ponúknu vám aj pozvanie do Poradenského centra a Poradne zdravej výživy pri RÚVZ.

Kraj rozdelí peniaze na výzvy

Prešovský samosprávny kraj vyhlásil novú výzvu, prerozdelí spolu 5,6 milióna eur. Žiadateľmi môžu byť samosprávy, cirkvi, neziskové organizácie, občianske združenia, podnikatelia a právnické osoby, ktorých zakladateľom nie je PSK. V rámci výzvy pre región môžete žiadať o peniaze na podporu cyklodopravy, obnovu kultúrnych pamiatok, výstavbu športovísk a sociálne služby. V rámci mikroprogramu PSK a výzvy predsedu PSK sa môžete uchádzať o peniaze na podporu športu, kultúry a sociálnych služieb.

Ilustračná snímka: mik

Školáci z východu prázdninujú

Tento týždeň, od 2. do 6. marca, si ako poslední užívajú jarné prázdniny školáci z Prešovského a Košického kraja. Naposledy si žiaci oddýchli od školských lavíc po niečo viac ako mesiaci – v pondelok 3. februára, keď mali jednodňové polročné prázdniny. Najbližšie voľno našich školopovinných čaká na Veľkú noc – prázdniny sa začnú vo štvrtok 9. apríla, teda presne mesiac na to, ako zasadnú do lavíc po jarných prázdninách v pondelok 9. marca. Veľkonočné prázdniny sa skončia v utorok 14. marca.

Mesto vynovilo detské jasle

Detské jasle na Ulici mládeže v Poprade majú modernejší interiér, mesto investovalo viac než 14-tisíc eur. V rámci modernizácie pribudli nové koberce,  pastelové a dúhové šatne, skrinky na bielizeň, nové postieľky, žalúzie, farebné stoly a stoličky, relaxačné vaky, hojdacie kresielka, hračky, edukačné pomôcky, ale aj pyžamá, tepláky a tričká pre deti. Súčasťou nového vybavenia je aj germicídny žiarič, ktorý ničí baktérie, plesne, kvasinky a mikroorganizmy. Kapacita zariadenia je 25 miest.

Ilustračná snímka: jat

V kraji investujú do opravy ciest

Prešovský samosprávny kraj zakúpil pre Správu a údržbu ciest techniku pre asfaltérsku čatu, ktorá má vzniknúť v marci.  V SÚC sa v minulom roku rozhodli pre zavedenie novej technológie v rámci pokládky asfaltových zmesí, zakúpili cestný asfaltový finišer, dva tandemové vibračné valce a cestnú frézu spolu za 576-tisíc eur, v blízkej budúcnosti majú pribudnúť aj ďalšie pomocné stroje. Technika má priniesť zjednodušenie, urýchlenie a skvalitnenie procesov údržby a opráv ciest II. a III. triedy.

ZMOS si posvietil na osvetlenie

Združenie miest a obcí Slovenska sa zaoberalo otázkou, ako obmedzuje verejné osvetlenie ľudí. V prieskume, ktorý ZMOS realizoval na prelome rokov, sa starostovia a primátori vyjadrili, že v 71,8 percentách neevidovali žiadnu sťažnosť, pre 17,9 percenta opýtaných to bol problém v minulosti, problémom v súčasnosti je nočné osvetlenie pre 4,5 percenta opýtaných. Zvyšok sa nevedel vyjadriť, alebo uviedol inú odpoveď. Prieskum má slúžiť ako podklad k plánovanej modernizácii samosprávy.

Levoča predstaví investície

Primátor Levoče Miroslav Vilkovský pozýva občanov na spoločné stretnutia Hovor so svojím mestom. Prvé z nich odštartuje v telocvični Základnej školy Kluberta Levoča túto v stredu. V jedálni Základnej školy Gašpara Haina sa bude diskutovať 11. marca, 18. marca v jedálni Základnej školy Francisciho, 25. marca v komunitnom centre Levočské Lúky a 1. apríla v budove Lesy mesta Levoča v Levočskej Doline. Témou diskusných stretnutí je predstavenie investičných zámerov mesta na rok 2020.

Ilustračná snímka: HZS

Zasahovali pod vodopádom Skok

HZS vo Vysokých Tatrách zasahovala cez víkend len v jednom prípade. V nedeľu okolo obeda dostali záchranári žiadosť o pomoc pre 40-ročnú skialpinistku. Pri páde pod vodopádom Skok si bolestivo poranila nohu v oblasti členka. Záchranári k pacientke prišli na snežnom skútri, Slovenke poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť, zafixovali poranenú nohu a transportovali ju na Štrbské Pleso. Tu si už skialpinistku prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá s ňou pokračovala do nemocnice.

Zakorčuľujete si cez prázdniny

Na Tatranskej ulici v Spišskej Belej mesto ponúka možnosť športovania na klzisku. Za priaznivého počasia a pri dobrej kvalite ľadu bude ľadová plocha prístupná bez obmedzení v čase od 8.00 do 19.00 h až do konca jarných prázdnin. Pri nevhodných podmienkach môže byť klzisko uzavreté. Ľadová plocha je síce k dispozícii pre širokú verejnosť, avšak výlučne pre korčuliarov bez hokejky, puku, loptičky či akýchkoľvek pomôcok na korčuľovanie. Vstup je bezplatný.

(jat)