Mikula: Vidím náznaky zlepšenia v rámci snahy, ale inkasujeme veľa gólov

Popradskí hokejisti uplynulý týždeň nezískali v nadstavbe Tipsport Ligy o 1. až 6. miesto ani bod.

Matej Kristín odchytal zápas v Trečníne a ochorel. (Snímka: mik)

Rozšíriť káder pred záverom sezóny sa „kamzíkom“ vypláca už teraz, pretože viacerých hráčov trápia zranenia alebo choroby. V utorok chýbali Matis, Preisinger, Jacobs, Vandas, Erving, Réway, Česánek i Kramár. Šancu tak dostal aj mladík Dzivjak a do brány nastúpil Kristín. Už prvá tretina naznačila, že núdza o góly pod hradom Matúša Čáka rozhodne nebude. Dvakrát za sebou lovil puk zo siete domáci brankár Matej Tomek. Semaňákovu strelu totiž usmernil Richard Huna a inkasoval aj v presilovke, keď Dalhuisen našiel Lapšanského. Odpoveď vymyslel Marek Hecl, ktorý na seba naviazal pozornosť, prihral Paukovčekovi, a ten to na dvakrát, ale predsa za Kristína pretlačil. Plodnú úvodnú dvadsaťminútovku uzavrel presilovkový zásah Ulrycha, ktorého spoza brány našiel Patrik Svitana.

Poprad – Trenčín. (Snímka: archív/mik)

Keď sa prestalo dariť

Napriek slabšiemu začiatku Dukla v druhej časti vyrovnala. Najskôr sa presadil z dorážky Sojčík a perfektnou prihrávkou Sádeckého nemohol pohrdnúť Špirko. V záverečnom dejstve sme videli množstvo vylúčení, ale aj tri góly, ktorými Trenčín rozhodol o svojom triumfe 6:3. Pri Brodeurovom nahodení hneď skraja tretiny nešťastne prešiel cez výhľad Kristínovi Larkin, no pri presilovkovom pokuse Bokroša z poriadneho uhla nemal práve popradský brankár čisté svedomie. Posledné snahy „kamzíkov“ v power-play uťal krásnym oblúčikom z hĺbky vlastného obranného pásma do opustenej bránky Mathieu Brodeur.

HK Poprad – HKM Zvolen. (Snímka: mik)

Góly prišli neskoro

Prvý domáci zápas nadstavbovej časti prilákal na tribúny 2 461 divákov. Proti Zvolenu už boli k dispozícii Réway, Jacobs aj Kramár. Zranenie však už trápi aj Ulrycha, a keďže ochorel Kristín, Vošvrdovi kryl chrbát junior Rychlík. V nominácii figurovali aj ďalší mladíci ako Dzivjak či Semaňák, ale miesto sa neušlo Kundrikovi s Matejom Paločkom. Neprešla ani polminúta a Vošvrda už lovil puk zo siete. Kubátovu strelu síce vyrazil, no iba pred osamoteného Parksa, ktorý si ho vymiešal. „Rytieri“ zvýšili vedenie v druhej časti počas presiloviek, keď sa presadil Thompson a vo výhode o dvoch hráčov aj Trotter. Zvolen bol efektívny, čo úspešnou dorážkou práve Trotterovho pokusu potvrdil v úvode tretej tretiny aj Betker. Keď začali premieňať šance aj „kamzíci“, už bolo neskoro. Výborne chytajúci Petrík lovil puk zo siete, keď Lapšanský tečoval Kozákovu strelu a na 2:4 upravil Patrik Svitana, ktorý v presilovke využil moment, kedy zatienil Petríkovi výhľad vlastný spoluhráč Petran.

Ako prvý prekonal Petríka Adam Lapšanský. (Snímka: mik)

Réway sa pobil a skóroval

Do nedele sa zdravotný stav tímu nezmenil, ale pod Urpínom si už zahrali Matej Paločko aj Kundrik. Naopak, do zostavy sa nezmestili Mercier s Bjalončíkom. Premiérovo v kariére sa aspoň na striedačku A-tímu posadil brankár Štefan Valluš. Skóre otvorili Banskobystričania, pretože zlú rozohrávku potrestal Hickmott. Napravil to síce Patrik Svitana, ktorý v oslabení unikol a na Melicherčáka vyskúšal forhendový blafák, ale „barani“ našli hneď dve odpovede. Bartánusovu prihrávku z rohu si sklepol za chrbát sám Vošvrda a Jääskeläinen si sám vytvoril ideálnu streleckú parketu. Medzi tieto góly dali ešte pästnú vsuvku Gabor s Réwayom. Do druhej tretiny sa už do brány domácich postavil Beskorowany, ktorý však kapituloval z dorážok Larkina i Réwaya. Majstrovi okamžite vrátil vedenie Jääskeläinen a v tretej dvadsaťminútovke uzavrel triumf Banskej Bystrice na 5:3 Hickmott po úniku s Hohmanom.

Poprad – Banská Bystrica. (Snímka: archív/mik)

Chce to vrátiť do starých koľají

„Minulý týždeň nám nevyšiel a z hľadiska výsledkov, ale aj hry to bolo zlé. Prvá tretina v Trenčíne bola síce super, ale potom mužstvo odišlo, čo pretrvávalo aj tri tretiny so Zvolenom. Hrali sme chaoticky, sebavedomie sa vytratilo, chýbala agresivita, slabo sme korčuľovali a o efektivite ani nehovorím. S Bystricou sme to chceli zvrátiť, ale na to potrebujete aj trochu športového šťastia. Videl som na hráčoch odhodlanie i motiváciu, no napriek snahe sme to nezvládli. Tieto zápasy boli podobné tým, že viazla súhra,“ hodnotil tréner HK Poprad Peter Mikula a pokračoval: „Po pohodových dueloch, keď sme hrali kompaktne, vyhýbali sa nám zranenia i choroby, nás tento faktor teraz rozbil. Veril som, že sa skonsolidujeme a urobíme aj nejaké výsledky – hlavne doma so Zvolenom. Po tom, čo sa nám darilo, sme nechodili do zápasov s pokorou a začalo sa nám to negatívne vracať. Aj keď vidím náznaky zlepšenia v rámci snahy, ale inkasujeme veľa gólov. Ja sa to snažím vrátiť do starých koľají, ale tento boj momentálne prehrávam. Pre zranenia a choroby som musel prestavať aj útoky. Tlačím však na to, aby chlapci nebrali tieto zápasy na ľahkú váhu, pretože už nehráme s papierovo slabšími súpermi. Už sa však niektorí vrátia, tak zapracujeme na tom, aby sme sa vrátili tam, kde sme boli.“ Podtatranci sa môžu chytiť tento týždeň, keď doma hostia Slovan, Košice i Trenčín.

Michal KLEIN