Peter Hámor mieri do Himalájí štvrtýkrát na tú istú horu

Cieľom je vrchol osemtisícovky Dhaulágiri.

Dhaulágirí (8 167 m). Snímka: peterhamor.sk

Popradský horolezec Peter Hámor opäť mieri do Himalájí. V nedeľu 8. marca odchádza na expedíciu Himalayadventure MMXX – Dhaulágirí (8 167 m). Ako už názov napovedá, cieľom je Dhaulágirí, na ktorú sa neúspešne pokúšal vystúpiť aj vlani. Výstupom na túto horu v roku 2017 pritom uzavrel Korunu Himalájí, keď ako prvý Slovák vystúpil na všetky osemtisícovky.

Chcú dokončiť, čo vlani začali

„Skúsime dokončiť cestu, ktorú sme išli minulý rok. Čiže to isté, čo minulý rok. Rozdiel je len v tom, že tím je trochu rozšírený, keďže so mnou ide mladý Mišo Sabovčík,“ povedal o cieľoch expedície Peter Hámor. Dvojicu slovenských horolezov v expedícii doplnia dvaja rumunskí horolezci Horia Colibasanu a Marius Gane. „Preliezli sme ťažké veci, o ktorých sme vôbec nevedeli či sa dajú vyliezť, pretože tento hrebeň ešte nebol prelezený, a keď sme to preliezli, tak nás otočil vietor. Jednoducho to chceme dokončiť, lebo tak sa to patrí,“ doplnil Hámor.

Ak by sa im podarilo vystúpiť severozápadným hrebeňom, išlo by o prvovýstup touto trasou. Aklimatizáciu absolvuje partia pod Mt. Everestom, v oblasti Solo Khubmu. Vystúpiť by chceli na minimálne jednu šesťtisícovku Mera Peak. Zároveň by chceli čo najviac nocí prespať vo výške nad šesťtisíc metrov, aby sa čo najviac aklimatizovali. Na 7. apríla majú naplánovaný presun pod Dhaulágirí, kde strávia takmer dva mesiace.

Peter Hámor na vrchole Dhaulágirí. Snímka: archív Petra Hámora

Potrebujú štyri dni

Na úspešné prelezenie naplánovanej trasy potrebujú horolezci aspoň štyri dni dobrého počasia. „Vlani sme mali dvakrát po jednom dni, takže to bolo veľmi zlé,“ povedal Peter Hámor. Výhodou však je, že už nebudú musieť hľadať cestu cez najťažší úsek, keďže vlani sa im ju podarilo nájsť. Časť materiálu dokonca majú na konci ťažkej skalnej bariéry. Cesta by nemala byť výrazne odlišná od toho, ako ju poznajú z minulého roku. Napriek otepľovaniu a topeniu snehu, táto oblasť je na severnej strane a zmeny z roka na rok nie sú až také dramatické. „Jediné, čo môže byť je, že bude viac alebo menej snehu. Spodný terén je skalný, takže je nám to jedno a v previsoch sa sneh nezvykne držať, doplnil Peter Hámor.

Pre popradského horolezca to bude už štvrtá expedícia na siedmu najvyššiu horu na svete. Prvýkrát sa o výstup na ňu pokúšal v roku 2009. Po tragickej udalosti, keď tu zahynul jeho spolulezec Piotr Morawski, sa expedícia skončila. Vrátil sa tu až v roku 2017, keď po úspešnom výstupe uzavrel Korunu Himalájí. Vlani sa pokúsil s dvojicou rumunských horolezcov o prvovýstup severozápadnou stenou, avšak pre zlé počasie museli expedíciu ukončiť.

Rastislav OVŠONKA