Tatranskí lesníci rátajú škody po víchrici

Vietor v uplynulých dňoch vyvrátil a polámal viac ako tritisíc stromov.

Snímka: Tatiana Hoholíková

Škody po silnom vetre, ktorý v minulom týždni potrápil Slovensko, bilancujú aj tatranskí lesníci. Podľa odhadov Štátnych lesov Tatranského národného parku len na území v ich správe, ktoré tvorí približne polovicu výmery celého národného parku, prírodný živel vyvrátil a polámal približne 2 500 až 2 600 metrov kubických drevnej hmoty, čo predstavuje viac ako tritisíc stromov, informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAP-u.

Najviac škôd na Podbanskom a v Tatranskej Javorine

Zasiahnutá bola najmä oravská časť Tatier, kde vietor poškodil zhruba 800 metrov kubických drevnej hmoty. Intenzívne fúkalo aj v oblasti Tatranskej Javoriny, odkiaľ lesníci hlásili približne 650 metrov kubických vetrovej kalamity, ďalších odhadom 500 až 600 metrov kubických pridal ochranný obvod Podbanské, kde niekoľko spadnutých stromov zatarasilo aj červeno značenú Tatranskú magistrálu v úseku Podbanské – Tri Studničky. Popadané stromy blokovali i asfaltovú cestu k Popradskému plesu. V ochrannom obvode Tatranské Matliare spôsobil vietor škody predovšetkým v mladých prebierkových lesných porastoch.

Menšie škody zaznamenali Štátne lesy TANAP-u tiež na viacerých zariadeniach v majetku štátu, zničené či odfúknuté šindle zo striech už lesníci nahrádzajú novými, postupne budú opravovať i poškodené turistické zariadenia ako prístrešky či smerovníky. Situáciu na značkovaných turistických trasách mapujú aj pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u.

Ilustračná snímka: rov

Nepriechodné sú aj niektoré chodníky

Popadané kmene stromov či konáre zo zavalených úsekov chodníkov lesníci priebežne odstraňujú. O prípadných uzáverách turistických trás z dôvodu väčšieho množstva popadaných stromov budú Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku informovať prostredníctvom svojej webstránky či facebookového profilu. „V každom prípade by však návštevníci Tatier mali zvýšiť opatrnosť pri pohybe po turistických chodníkoch a rešpektovať pokyny pracovníkov, ktorí sa ich snažia spriechodniť,“ uviedla Petránová.

Silný vietor potrápil Tatry v posledných týždňoch hneď viackrát. Pre popadané stromy je od konca januára uzavretá i časť Tatranskej magistrály v úseku Hrebienok – Sliezsky dom, turisti však môžu namiesto nej využiť žlto značený turistický chodník spájajúci Velickú poľanu so Starým Smokovcom. Na začiatok tohto týždňa meteorológovia avizovali ďalší vietor, ktorý by mohol spôsobiť škody. Spolu s vetrom by nás mali potrápiť aj zrážky vo forme dažďa. Vo vyšších polohách by mali byť v podobe snehu.

(rov)